Hokej

Mensator: Všichni si na nás dají pozor

"Kontinentální liga?" Možná jen takové pohádkaření," říká karlovarský brankář.

Extraligový ročník 2008/2009 klepe na dveře a jedním z mnoha jeho favoritů je i loňský vicemistr z Karlových Varů. Ten se bude opírat především o schopnosti brankáře Lukáše Mensatora, horkého adepta reprezentace.


"Budeme to mít těžké, naše situace je jiná něž loni," ví dobře gólman Energie. 


Zítra začíná hokejová sezona. Těšíte se hodně, nebo to zatím nijak extra neprožíváte?
Určitě se moc těším. Příprava byla dlouhá a přípravné zápasy nebyly ono, “mistrák“ je něco úplně jiného. Myslím, že všichni jsme na start ligy už nažhavení a budeme se snažit v těch 52 kolech odvést maximum pro Karlovy Vary.


V přátelských i pohárových zápasech se vám velmi dařilo. Na turnaji Kolin Cup ve Švýcarsku jste skončili druzí, v Tipsport Cupu jste prošli až do semifinále. Mohou se tyto výsledky projevit i v samotné lize?
Určitě není špatné vyhrát něco v přípravě. Kdybychom prohráli hodně zápasů, tak by se to na nás asi přeneslo. Hlavně ve Švýcarsku jsme odehráli dobré zápasy s kvalitními celky. Poslední dvě přátelská utkání jsme ovšem prohráli, což je možná dobře. Probudí nás to a k úternímu zápasu přistoupíme o to zodpovědněji.


Během přípravy jste narazili na spoustu soupeřů. Který z nich byl nejtěžší?
Asi Plzeň v posledním zápase (Vary prohrály 1:4). Mají výborné mužstvo a dost nás přehrávali. Dlouho čekají na nějaký úspěch a letos by se ho mohli konečně dočkat. Musí se s nimi počítat. V létě došlo ve Varech k důležité změně. Úspěšného kouče Zdeňka Veneru ve funkci nahradil exliberecký Josef Paleček. V čem je jiný než jeho předchůdce?
Víte co, v přípravném období tohle ještě tolik nepoznáte. Systém tréninků je samozřejmě jiný, ale uvidíme až v samotné sezoně. Každopádně oba to jsou klidnější typy trenérů.


A to vašemu týmu asi vyhovuje, mám pravdu?
Mně osobně tedy určitě – mám radši klidnější trenéry než ty impulzivní. Takže za mě říkám ano.


Loni dosáhla Energie fantastického úspěchu v podobě druhého místa v extralize. Jste vnitřně připraveni na to, že teď už si na vás soupeři dají mnohem větší pozor a cesta na vrchol tak bude mnohem těžší?
Určitě si to uvědomujeme (odmlčí se). Minulou sezonu s námi nikdo nepočítal a všichni naše výkony tak trochu zlehčovali. V průběhu sezony jsme se dostali do horní poloviny tabulky a drželi se tam až do play-off, což nám moc pomohlo. Ve vyřazovací části od nás nikdo moc nečekal a to bylo také dobře, protože z pozice outsiderů se útočí samozřejmě nejlépe. Teď jsme si vědomi, že naše situace je úplně jiná - mužstva se na nás budou chtít vytáhnout. Taková už je holt naše úloha. Až teď se podle mě ukáže, jaký úspěch pro nás znamenala minulá sezona.


Co by mělo být největší devízou týmu v nadcházejícím ročníku? To, že kostra mužstva zůstala pohromadě?
Asi ano. Nikdy nedělá dobrotu, když sedm hráčů odejde a dalších sedm přijde. My máme dobrou partu a to je pro hokej to nejdůležitější. Neumím si představit, že bychom si po prohraném zápase nadávali a koukali na sebe skrz prsty.


Na úvod máte poměrně těžký los – začínáte doma s Pardubicemi, pak jedete do Zlína a do Vítkovic. To nejsou snadní soupeři…
Tak s Pardubicemi jsme začínali i loni a zápas se nám povedl. To už je ale pryč a nemůžeme na to myslet. V české lize si nevyberete, kvalitních celků je tam hrozně moc. Nějaké následky by na nás možná mohlo zanechat to cestování, ale já doufám, že to zvládneme.S jakým umístěním Varů byste byl na konci základní části spokojen vy osobně?
Já myslím, že kdybychom skončili do osmého místa, což by nám zaručilo účast v play-off, všichni bychom byli spokojení. Ale víme, jak moc to bude těžké. Ty týmy, které jsme za sebou nechali loni, si to letos určitě nenechají jen tak ujít. Opravdu budeme rádi, když se dostaneme do play-off.


Vedení Karlových Varů jedná o vstupu klubu do Kontinentální hokejové ligy. Nakolik je to podle vás reálné?
Upřímně říkám, že nevím – tohle je otázka pro vedení. Jedná se o velký projekt a bylo by potřeba spoustu peněz… Nevím, nedokážu na to odpovědět. Nápad je to sice skvělý, ale možná je to jen takové pohádkaření.


Pojďme teď k něčemu jinému. Fanoušci i mnozí odborníci vás chtěli vidět na letošním mistrovství světa v Kanadě, trenér Hadamczik však věřil jiným hráčům. Myslíte si, že u trenéra Růžičky máte větší šanci dostat se mezi vyvolené?
Uvidíme v průběhu sezony. Je mi jasné, že všechno se bude odvíjet od mých výkonů v Karlových Varech. Pokud se mi bude dařit, ta pozvánka možná přijde. Pokud ne, nemám v reprezentaci co dělat.


V zákulisí se mluví o tom, že se vás trenér Růžička kdysi pokoušel zlákat do Slavie. Můžete to potvrdit?
Tohle problesklo jen v médiích, já jsem s panem Růžičkou osobně nikdy nemluvil. Myslím si, že tohle byla trochu novinářská kachna (usmívá se).

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události