Sport

Cyklista Lance Armstrong je zpět!

Tři roky po ukončení kariéry legendární americký cyklista Lance Armstrong hlásí návrat do profesionálního pelotonu.

Agentuře AP to dnes po řadě spekulací potvrdil jezdcův mluvčí Mark Higgins. Armstrong má v plánu zúčastnit se příští rok i Tour de France a přidat k rekordním sedmi triumfům za sebou osmé vítězství.


První informace o Armstrongově návratu přinesl specializovaný serveru píšící o cyklistice VeloNews. Američan, jemuž bude zanedlouho 37 let, se měl údajně zapojit do pelotonu jako člen kontroverzní kazachstánské stáje Astana, jejíž cyklisté byli v minulosti spojováni s používáním nedovolených prostředků. Pravděpodobně nejznámějším dopingovým hříšníkem je Alexandr Vinokurov.


Astana: Nic takového neplánujeme


V době, kdy informace spatřila světlo světa, tak světová média už vymýšlela příběhy o tom, jak se legenda vrací na kolo, jak znovu usedne do sedla a pojede na Tour de France. Mělo to ale jeden háček - stáj Astana to celé popřela. "S nikým jsme nemluvili a nic takového neplánujeme," citovala agentura AP mluvčího Astany Philippa Maertense. "Co víme, tak Lance ani nechce dělat silniční cyklistiku," reagoval mluvčí na informace serveru VeloNews.

Opět dojde ke spojení Armstronga s Bruyneelem

Důvodem, proč měl Američan chtít spojit své jméno právě s touhle stájí, je její manažer, Johan Bruyneel. Belgičan totiž  Armstrongovi „šéfoval“ v týmech US Postal a posléze Discovery Channel.


"Nevím, odkud se tyhle historky berou," přidal šéf Astany Johan Bruyneel, pod jehož vedením Armstrong vyhrál všechny své Tour. "Samozřejmě by bylo od nás hloupé odmítnout Armstronga, kdyby se chtěl vrátit, ale tohle není ten případ," uvedl Maertens.

Armstrong asi absolvuje pět závodů, včetně slavné Tour

Podle VeloNews, jež se odvolává na anonymní zdroj, by měl Armstrong v roce 2009 absolvovat celkem pět podniků. Jsou jimi závody Kolem Kalifornie, cyklistická klasika Paříž - Nice, Kolem Gruzie, Dauphiné-Libéré a hlavně Tour de France. Hlavní Armstrongovou motivací údajně nejsou peníze. Za závody by totiž podle všeho neměl pobírat žádný plat ani prémie.


O Armstrongových úmyslech nevěděla nic ani americká cyklistická federace, u níž by si sedmatřicetiletý jezdec musel zažádat o licenci. Podle šéfa Seana Pettyho však Armstrong nikdy nežádal o licenci dřív než v lednu či v únoru. Armstrong skončil s cyklistikou v roce 2005 po sedmém triumfu na Tour. Od té doby si zaběhl několik městských maratonů a nedávno absolvoval také náročný závod na horských kolech ve Skalistých horách. "Víme, že Lance i pak dál tvrdě trénoval


Američan bude zveřejňovat krevní testy na internetu

Lance Armstrong, jenž také čelil obviněním z dopingu, prý hodlá na důkaz "čistoty" svých výkonů během svého návratu zveřejňovat výsledky svých krevních testů na internetu.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události