Sport

Dopuje se i na paralympiádě!

Vzpěrač Butt je prvním dopingovým hříšníkem na paralympiádě. Češká diskařka Fesslová získala bronz.

Doping. Slovo, které každý zná a poslední dobou také hodně často slýchává. Zdá se, že sportovci jsou kvůli olympijské medaili ochotni udělat prakticky cokoli a nebrání se ani zakázaným metodám, kvůli kterým se pak místo velké slávy dočkají akorát ostudy. Ale ruku na srdce, čekali jste podobné jednání i od paralympioniků?

Pokud ano, hádali jste správně

O první dopingový případ na paralympiádě v Pekingu se postaral  pákistánský vzpěrač Navíd Ahmed Butt, který měl pozitivní test na steroid methandienon.


Od Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) dostal okamžitě dvouletý trest. Antidopingoví komisaři našli zakázanou látku ve vzorku moči, který Buttovi odebrali dva dny před zahájením her v Číně. Mezinárodní paralympijský výbor plánuje, že během paralympiády provede zhruba tisíc testů vzorků moči i krve.

Čtvrtý bronz pro českou výpravu

Jana Fesslová získala na paralympiádě bronzovou medaili, kterou si vybojovala v hodu diskem. Vyhrála Němka Marianne Buggenhagenová, která hodem dlouhým 27,80 metru vytvořila světový rekord, stříbro získala domácí Tching Wang. Diskařka tak rozšířila sbírku českých medailí na tři zlaté a čtyři bronzové.


Fesslová už jednu paralympijskou medaili v minulosti získala, když před čtyřmi lety v Aténách vyhrála soutěž koulařek. Kvůli dodatečnému přeřazení do skupiny s jiným postiženým o ni však přišla a po ceremoniálu ji musela vrátit. "Však se mi taky po závodě Atény hned vybavily," řekla Fesslová po závodě. "Doufám, že medaile mi tentokrát zůstane. Až s ní odjedu do vesnice, teprve potom tomu uvěřím," dodala atletka, která se na vozík dostala den po svatbě vinou úrazu při házené.

Výsledky:

Atletika:
Ženy:
Disk, kat. F54-56: 1. Buggenhagenová (Něm.) 27,80 m (1060 bodů) - světový rekord, 2. Tching Wang (Čína) 17,04 (1010), 3. Fesslová (ČR) 24,82 (946).


jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události