Motorsport

Budou se ve Formuli 1 měnit pravidla?

Piloti požadují jasné vysvětlení pravidel. Celá diskuze o tomto tématu vznikla po sporné penalizaci Lewise Hamiltona po Velké ceně Belgie.

Lewis Hamilton se v závěru Velké ceny Belgie dostal před Kimiho Räikkönena, ale při jednom z předjížděcích manévrů vyjel z trati. Cílovou pásku ale nakonec proťal jako první a radoval se z vítězství. Nic neobvyklého. Jenže po dvou hodinách udělili traťoví komisaři britskému jezdci penalizaci 25 vteřin. Hamilton tak přišel o vítězství a skončil třetí.

Nespokojení jezdci a rozhořčení fanoušci

Piloti jsou teď tak trochu zmatení. Jakoby najednou nebylo jasné, co se může a co ne. Již neplatí, že o vítězi se rozhoduje jen na trati. "Na schůzce jezdců budeme chtít jasný výklad pravidel a podmínek, za kterých jezdíme. Pak se konečně pohneme trochu dopředu," prohlásil David Coulthard ze stáje Red Bull.


Zásah komisařů do výsledků závodu popudil také fanoušky a vyvolal velkou diskusi. Stáj McLaren se proti trestu odvolala a případ bude projednávat mezinárodní federace FIA po Velké ceně Itálie. "Všichni chtějí ve formuli vzrušení, předjíždění a osobnosti, ale zatím se jedná proti tomu," dodal Coulthard.

Klíčový moment

Hamilton se při sporném manévru vyhýbal Räikkönenovi z Ferrari. Tím si trať zkrátil a Fina předjel. Chybu si ale uvědomil a pustil ho zpět před sebe. Hned jak se ale současný mistr světa dostal dopředu, Hamilton se opřel do pedálů a hned v následující zatáčce ho opět předjel. Tentokrát už bez jakéhokoli zkrácení si trati.Co říkají pravidla?

Pravidla hovoří v takovýchto případech docela jasně. Když si někdo zkrátí zatáčku a získá tím výhodu, musí se vrátit zpět na svou původní pozici. "V případu Lewise se tak stalo," uvedl Ital Jarno Trulli z Toyoty. Ne všichni jezdci však mají stejný názor. "Před tím manévrem nebyl tak blízko Kimimu, takže získal výhodu," vysvětlil Němec Nico Rosberg. "Přesto si myslím, že trest byl příliš přísný," dodal.

Jezdci nesouhlasí s manévrem, ale trest je příliš přísný

Ostatním jezdcům se nelíbil manéver, který Hamilton předvedl, ale nepovažují ho za tak závažný, aby měl jezdce stát vítězství v závodu. "Možná byla ta penalizace moc přísná, ale zase je třeba si uvědomit, že stejnou chybu udělal již podruhé: nejdříve v Magny Cours a nyní v Monze. Ale nechápu proč se to tolik řeší. Jsou přece pravidla a těmi se musí řídit všichni. Navíc Hamilton se mohl vrátit zpět na svou pozici a zaútočit později. Byla to jeho volba," uvedl Sebastien Bourdais.

Jarno Trulli Toyoty přizvukuje "Penalizace byla opravdu přísná, ale já nejsem ten, kdo by rozhodoval o její výši."

Hamilton: Když nebudeme předjíždět, stane se z jezdců "vláček"

Jediný, kdo se otevřeně vyjádřil proti Hamiltonovi, byl jeho soupeř Felipe Massa, který také patří k největším adeptům na celkové vítězství v seriálu. "Již nyní je těžké předjíždět, ale když se to děje, zvedá to lidi ze sedaček. Když budeme kroužit po okruhu spořádaně, lidé se na to nebudou dívat. Nebude mít smysl závodit - bude to jak nějaký vláček," uvedl Hamilton.

jpz, hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události