Sport

VIDEO: Extrémní plavci z Česka jsou druzí na světě!

Stříbrné medaile vybojovalo na mistrovství světa ve volném potápění neboli freedivingu v egyptském Šarm aš-Šajchu družstvo českých mužů.

Ve složení Martin Štěpánek, Petr Vala a Petr Zlatuška obhájili druhé místo z předloňského šampionátu. České reprezentantky Jarmila Slovenčíková, Jana Oujezdská a Barbora Ivanská skončily po třech disciplínách jen těsně pod stupni vítězů čtvrté. Celkově byli Češi první!

Základ k úspěchu položil rybí muž Martin Štěpánek

V konstantní váze s ploutvemi se nejhlouběji - do sta metrů - ponořil Štěpánek, mistr světa v této disciplíně.

Ve statické apnoi byl nejlepší s výdrží 7:13 minuty pod vodou na jeden nádech několikanásobný světový rekordman Štěpánek.


V soutěžním bazénu se vařila voda

Rozhodovalo se v poslední disciplíně, kterou byla dynamická apnoe, v níž se plave v bazénu pod vodou na jeden nádech. Češi byli před touto disciplínou na třetím místě za Řeckem a Francií. V podmínkách, které závodníkům připravili pořadatelé a počasí, se nezdálo, že by se měli zlepšovat. Teplota vzduchu se pohybovala kolem 40 stupňů Celsia. V 25m bazénu, jehož voda měla teplotu 34 stupnů Celsia, mohli závodníci osvěžení stěží hledat. S těmito extrémními podmínkami se ne každý dokázal vyrovnat.

"Black out", to je konec nadějí

Český kouč David Čani naordinoval taktiku jít hlavně čistě bez penalizací, protože na náš tým dotírali „vlčáci“ ze zadních pozic. Nejvíce se závodníci bojí tzv. „black outu“, kdy plavec upadá do krátkého bezvědomí, je diskvalifikován a jeho tým si nepřipíše ani bod. Proto je třeba zvážit, zda jít až za hranici rizika nebo plavat na jistotu.


První variantu si zvolili vedoucí Řekové, jejichž dva závodníci trápili svoje tělo až příliš dlouho bez kyslíku, takže si po vynoření na chvíli „zdřímnuli“ a byli mimo hru o medaile. V boji o nejcennější kov se rázem ocitli naši reprezentanti, kteří si to o zlato rozdali s Francií.

Štěpánek versus Madame, boj o zlatou medaili

Vše měl rozhodnout v poslední rozplavbě Martin Štěpánek v přímém souboji s Francouzem Christianem Madame. Po domluvě s trenérem plaval Štěpánek na jistotu a vynořil se na hranici 153 m. Francouzi šli do rizika, což se jim na rozdíl od řeckých plavců vyplatilo a získali zlaté medaile.

V součtu s výsledkem žen Česko zvítězilo

České ženy, které si na MS ve freedivingu odbyly premiéru, obsadili velmi slušné čtvrté místo, když si díky čistému výkonu a chybám soupeřek o jednu příčku polepšily. V součtu výsledků mužů a žen vybojovala Česká republika první místo.

jvl, s přispěním Pavla Riedla, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události