Sport

Je Boltův světový rekord ze stovky "čistý"?

Legendární americký sprinter Carl Lewis zpochybnil výkon Jamajčana Usaina Bolta, který na olympiádě v Pekingu vytvořil časem 9,69 vteřiny nový světový rekord na stovce.

Lewisovi se především nezdá Boltovo výrazné zlepšení na nejkratší sprinterské trati. "Mohl by být nejlepším atletem všech dob. Ale člověk by musel být hlupákem, aby se neptal, jak může někdo jeden rok běžet 10,03 a další 9,69," řekl Carl Lewis v rozhovoru pro internetové vydání amerického časopisu Sports Illustrated.

Čtyři ze šesti „rychlíků“ hráli nečistou hru

Lewis dále připomněl osudy nejrychlejších mužů planety, kterými jsou nyní Jamajčané Usain Bolt a Asafa Powell."Buďme realističtí a projděme si krátký seznam: Ben Johnson, Justin Gatlin, Tim Montgomery, Tyson Gay a tito dva Jamajčané. Šest lidí zaběhlo čas pod 9,80 vteřiny a tři z nich byli následně pozitivně testováni. Jeden z nich dokonce dostal roční distanc," řekl sedmačtyřicetiletý Lewis, který byl v roce 1999 vyhlášen atletem století. Z odhalených hříšníků hned dva byli Američané, to ale Lewis jaksi "zapomněl" zmínit.

Amerika je v dopingových kontrolách důsledná

Majitel devíti zlatých olympijských medailí poukázal na to, že na Jamajce jsou dopingové kontroly o poznání méně časté než ve Spojených státech. "Jsem hrdý na Ameriku, protože v této době máme nejlepší namátkové kontroly a nejrozsáhlejší program dopingových testů. Země jako je Jamajka žádný takovýto program pro neohlášené tréninkové kontroly nemá, takže vrcholoví atleti třeba celé měsíce nejsou testováni," prohlásil bývalý světový rekordman.

Pomáhá si Usain Bolt nedovoleně?

Zatím to vypadá, že tomu tak není. Ani Bolt ani Powell totiž žádný pozitivní dopingový test neměli a nikdy ani nebyli v  podezření. V Americe sice mají skvělý systém namátkových kontrol, ale taky z jejich laboratoří vychází ty největší dopingové kauzy. Co když jsou Jamajčani tak dobří od přírody a Amerika se jen snaží vnést na jejich velké úspěchy dopingový stín?

Sám Lewis zkušenosti s "dopingem" má…

Před pěti lety se ukázalo, že i Carl Lewis měl na národním šampionátu v roce 1988 pozitivní test na jeden ze stimulantů, ale národní olympijský výbor to utajil, aby mohl Lewis startovat na olympiádě v Soulu. Zakázaná látka se do Lewisova těla dostala z potravinového doplňku a američtí funkcionáři ho tehdy zprostili viny, aniž by případ zveřejnili. "Nic špatného jsem neudělal. Byla to doba, kdy každý něco zkoušel," komentoval tuto kauzu Lewis, který v Soulu vyhrál stovku a dálku a skončil druhý na dvoustovce.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události