Fotbal

Co spojuje Faldynu, Ronalda a Robinha? Moderní fotbalové otroctví

Nejlepší střelec posledních tří ročníků 2. ligy Petr Faldyna prohrál arbitráž a musí proti své vůli zůstat v Jihlavě. Stejný problém před ním řešily i dvě světové hvězdy.

Když chtěl v létě portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo opustit Manchester United a přestoupit do Realu Madrid, zastal se jej dokonce předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter. Ten označil Portugalcův osud za novodobé otroctví. Jeho slova vyvolala vášnivé diskuze napříč fotbalovým světem.


Na čí straně je pravda?

Měl by klub, který s hráčem podepsal dohodnutou smlouvu podlehnout jeho vůli, nebo by měl jako zaměstnavatel trvat na dodržení platného kontraktu? Jsou hráči jen loutkami ve hře velkých peněz? To byly nejčastější otázky.


Ronaldo si nakonec musel nechat zajít chuť a je i nadále v Manchesteru. Jeho vztah s vedením United letní kauzou prý nijak neutrpěl. A to ani přesto, že manažer Red devils Sir Alex Ferguson sebevědomě prohlásil, že klub proti jeho vůli nikdo neopustí. Od svých spoluhráčů dostala portugalská hvězda na prvním tréninku dárek – bílý dres Realu Madrid se svojí jmenovkou na zádech, ovšem přeškrtnutou.

Když pomohou slzy...

Ronaldo se k žádnému orgánu fotbalové federace nedovolával, a tak neuspěl. Podobný příběh se odehrál i v samotném Madridu. Robinho si chtěl vymoci přestup z Bílého baletu do londýnské Chelsea. Trucoval, prosil, a dokonce plakal před trenérem, aby mohl odejít. A v poslední den přestupního termínu se dočkal.


Real se mu ale tak trochu pomstil. Místo do vysněné Chelsea jej totiž prodal arabským miliardářům, kteří ovládli jiný anglický celek, Manchester City. Zajímavý případ řešila včera Arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu i u nás. Proti svému klubu se na ni obrátil kapitán FC Vysočina Jihlava a nejlepší střelec posledních tří ročníků 2. ligy Petr Faldyna.

Arbitráž: Hráč bez souhlasu odejít nesmí

Faldynu bez vědomí jeho mateřského klubu oslovil v srpnu s nabídkou na přestup rovněž druholigový 1. FC Slovácko. Hráče hodlal z Jihlavy vykoupit na základě klauzule ve Faldynově smlouvě, která měla hráči umožnit za daných podmínek odchod, údajně i bez souhlasu mateřského klubu. „Arbitráž ale tuto klauzuli ve smlouvě označila za neplatnou a potvrdila, že hráč může přestoupit pouze se souhlasem klubu,“ potvrdil výsledek včerejšího jednání tiskový mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks.


Faldyna, který měl sám zájem do Slovácka přestoupit, tak musí dodržet svůj kontakt v Jihlavě, pokud mu jeho klub nedá k přestupu souhlas. „V zimním přestupním termínu to může přijít na řadu,“ potvrdil Fuks. Proti je ovšem trenér Karol Marko. „Je to klíčový hráč, nejlepší střelec soutěže. Proč ho pouštět konkurenci?“ ptá se. Jeho tým totiž momentálně druhou nejvyšší soutěž v zemi vede. Samotný hráč se k výsledku arbitráže nehodlá nijak vyjadřovat.

Dušan Vrbecký s přispěním dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události