Hokej

Ruský trenér si s Jágrem nerozuměl, vystřídal ho Kanaďan

Ruský trenér si s Jágrem nerozuměl, vystřídal ho Kanaďan

Kanadský trenér Dave King se stal novým trenérem hokejistů Avangardu Omsk. Vystřídal odvolaného Sergeje Gersonského, kterému zlomily vaz neshody s Jágrem a špatné výsledky.

Ze střídačky tak povede i trojici českých hráčů působích v kádru Jestřábů, Jaromíra Jágra, Jakuba Klepiše a Pavla Rosu.


Zkušený trenér nějaký čas strávil na střídačce Magnitogorsku a s ruským hokejem má i další zkušenosti. V roce 1987 vyhrál s výběrem Kanady tradiční turnaj Izvestie a zlomil tak kanadské prokletí. Předtím totiž Kanaďané na ruské půdě nevyhráli dlouhých patnáct let.


Dave King byl s výběrem Kanady i na třech olympijských hrách. V NHL vedl týmy Calgary a byl i prvním koučem Columbusu. Z evropských celků má zkušenosti s německým Mannheimem a švédkým Malmö.

Spor Jágra s trenérem vedly k vyhazovu Gersonského

Anatolij Bardin, generální manažer ruského klubu Avangardu Omsk, přiznal, že hlavním důvodem odvolání trenéra Sergeje Gersonského byly spory s českou hvězdou. "Jejich vztahy nebyly zrovna dobré," připustil Bardin vyhýbavě v rozhovoru pro deník Sovětskij sport. "Ale jejich rozpory nikdy nevyústily v otevřený konflikt," vysvětloval generální manažer dění v kabině. "Sám jsem byl občas svědkem jejich... rozmluv," těžko hledal slova muž, který Jágra do Ruska přivedl.

Gersonskij věděl, že selhal

Na úterním zasedání si jako první vzal slovo Gersonskij. Mimo jiné řekl, že pro něho byla čest pracovat s takovými hráči. Všichni přítomní ho vyposlechli, ale rozhodnutí o jeho odvolání to nezměnilo. "Sergej si byl sám vědom, že nedokázal naplnit naše očekávání," poznamenal Bardin, nad kterým kvůli špatným výsledkům také visí Damoklův meč. Ten si však svou pozici prozatím udržel.

Jágr nesouhlasil s některými postupy

"Gersonskij občas s Jágrem probíral před utkáním strategii a bylo vidět, že rozhodně nemají stejný názor, ale nechci jejich vzájemné neshody probírat," dodal Bardin.


Jágr má zkrátka v krvi NHL a tam to přeci jen chodí trochu jinak. "V zámoří by někteří kouči dali ještě trénink po prohraném zápase, nebo druhý den by se jezdilo dvě hodiny bez puku. No a tady za Gersonského druhý den byl trénink zcela dobrovolný," pozastavil se nad metodami trenéra Jágr.

Potapov: Hráči si nebudou diktovat, kdo je bude trénovat

Konstantin Potapov, prezident Avangardu Omsk, vyloučil spekulace, že by si hráči v čele s Jágrem měli vybírat, kdo se stane novým koučem. "Fakt, že by si hvězdy z Omsku měly vybírat trenéra, je absolutní nesmysl," prohlásil důrazně Potapov, kterému bylo odcházející Gersonského až líto, kvůli vášním, které celá kauza vyvolala.


Nyní ale myslí na nového nástupce. "Pro nás je teď prioritou sehnat zkušeného kouče. Trenér by však měl vycházet, jak s hráči, tak s vedením klubu," dodal a připustil, že názor kabiny nelze úplně přeslechnout. "Myslím si, že hokejisté, včetně skvělého Jágra, by měli své odvádět na ledě a k tomu jim musí někdo pomoct," narážel Potapov, že ani Jágrovi se tolik nedaří.

Sýkora neshody Jágra s trenérem předpokládal

Hokejový trenér Marek Sýkora, který v Rusku několik sezon vedl Magnitogorsk, tušil, že to mezi Gersonským a Jágrem nebude klapat.Nyní je podle ruských médií  v hledáčku Omsku na post hlavního kouče, o zájmu ze strany ruského celku ale neví. Trénování Jágra by ho prý ale určitě lákalo, a to i přesto, že Omsk nepovažuje ta top tým.

dfk, jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události