Fotbal

Válka mezi Anglií a Chorvatskem pokračuje, teď jsou dole Jižané

Válka mezi Anglií a Chorvatskem pokračuje, teď jsou dole Jižané

V kvalifikačním duelu Chorvatsko – Anglie prohráli domácí na plné čáře 1:4 a ještě budou muset zaplatit tučnou pokutu za rasistické urážky Emile Heskeyho.

Domácí prohra s Chorvatskem zavřela anglické kolébce fotbalu cestu na evropský šampionát a celá ostrovní země byla v šoku. Fotbalová asociace se zbavila trenéra a s uznávaným Fabiem Capellem jako vojevůdcem naplnila křižníky těmi nejlepšími vojáky, aby si vybojovala zpět svou ztracenou čest.


Šance na odvetu přišla velmi brzy. V druhém zápase kvalifikace na MS v roce 2010 dorazila anglická flotila na území svého úhlavního nepřítele a její mocné salvy rozstřílely protivníka na padrť. Ten bude muset navíc k "válečnému soudu."

Heskey je člověk, ne opice!

FIFA totiž s největší pravděpodobností potrestá chorvatský fotbalový svaz za rasistické chování svých fanoušků. Poté, co v kvalifikačním duelu Angličan Heskey dostal žlutou kartu za faul na Niko Kovače, začali někteří fanoušci hlasitě skandovat „Monkey, monkey….“, což znamená „Opice, opice…“. Za toto neetické a nesportovní chování budou muset Chorvaté patrně zaplatit tučnou pokutu.

Angličani už podali oficiální stížnost

Vedení světového fotbalu potvrdilo, že začalo s disciplinárním řízením poté, co v úterý obdrželo od Fotbalové asociace oficiální stížnost. „Můžeme potvrdit, že budeme pracovat na zprávě pro vedení FIFA ohledně rasistických nadávek směrem k Emilu Heskeymu," řekl mluvčí asociace. „Náš svaz je odhodlán udělat vše pro to, abychom vymítili jakékoli formy rasismu z fotbalové společnosti,“ dodal.

Heskeyho urážky nerozhodili

Hráč Wiganu označil všechny fanoušky, kteří po jeho faulu začali skandovat „Monkey, monkey…“ za primitivy. „Co v takovéhle chvíli dělat? Nic. Nevšímat si jich, absolutně je ignorovat a věnovat se naplno hře,“ řekl ostřílený útočník.

Heskey i Chorvatsko nejsou v médiích kvůli rasismu poprvé

Chorvatští fanoušci mají z projevy rasismu opakované problémy. Jejich fotbalový svaz dostal pokutu i během EURO 2008, kdy fandové neunesli čtvrtfinálové vyřazení s Tureckem. Hesky se rasistickým nadávkám a urážkám nevyhnul ani v roce 2002 v zápase se Slovenskem. Jeho spoluhráči Shaun Wright-Phillips a Ashley Cole si zase své užili v roce 2004 v Madridu, když na ně španělští fanoušci také pořvávali „Monkey, monkey…“.

Steve Bruce: Heskeyho takovéhle věci nerozhodí

Trenér fotbalistů Wiganu Steve Bruce vůbec nemá strach z toho, že by některé rasistické pokřiky Heskeyho vyvedly z míry. „Není žádná šance, že by nějaké skandování Emila rozhodilo a ovlivnilo jeho výkon. On je lepší než ti pitomci, co to na něho řvou. Vždycky jen pokrčí rameny, nevšímá si jich a věnuje se hře,“ vysvětlil Bruce. „Je to naprostý profesionál,“ dodal.

Baroš byl spojován s rasismem

Nechvalně se ohledně rasistického gesta proslavil i český reprezentační útočník Milan Baroš, který při zápase francouzské ligy naznačoval Stéphanu Mbiovi, co si o něm myslí...


jpz, dfk, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události