Hokej

Jágrův Omsk už má trenéra, nyní láká Hořavu

Jaromír Jágr už má nového trenéra v osobě Kanaďana Fleminga. Horkým kandidátem na místo jeho asistenta je český kouč Miloslav Hořava.

Hokejisty Avangardu Omsk nakonec nepovede favorizovaný Dave King, ale jeho kolega Wayne Fleming. Sibiřský celek už podle agentury Mediafax oslovil českého kouče Miloslava Hořavu s nabídkou na místo asistenta.


"Jednání stále probíhá, nic není hotového," reagoval na dotaz Hořava. "Nezlobte se, ale já vám k tomu nic konkrétního říct nemohu," dodal. "Vše by se mělo vyřešit během pár dní," uzavřel debatu někdejší výtečný obránce.


Osmapadesátiletý Fleming rezignoval na pozici asistenta v Calgary a je připraven převezmout tým ze Sibiře. Omsk, kde vedle Jágra působí i Češi Pavel Rosa s Jakubem Klepišem, se teprve chystá Fleminga představit. Zatím jeho jmenování oficiálně nepotvrdil, ale měl by tak učinit v nejbližších hodinách...


Možná životní šance prokázat své kvality


Fleming má bohaté zkušenosti jako asistent v zámořské NHL. Od července 2006 působil v Calgary, předtím strávil tři roky na misi ve Philadelphii.


"Oceňujeme práci, kterou pro nás Wayne odvedl a jeho přínos pro klub. Rozumíme tomu, že má možnost být hlavním trenérem ve významném klubu. Je to pro něj a jeho kariéru velká příležitost," řekl generální manažer Flames Darryl Sutter.


"Jsem velice pyšný, že jsem mohl dvě sezony pracovat jako člen Flames vedle velice profesionálních a úspěšných lidí," podotkl Fleming, jenž byl v trenérském týmu Kanady při triumfech na olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 a na Světovém poháru o dva roky později. Nechyběl ani na olympiádě v Turíně.


Do Evropy se nevydává poprvé - v letech 1992 až 1995 vedl ve Švédsku Leksand, už předtím působil i ve Švýcarsku a Německu. V NHL si vyzkoušel i angažmá v New Yorku Islanders a Phoenixu.


Když se dva perou, třetí se směje


I když je Fleming fundovaný odborník, jeho jméno zní v souvislosti s ruským velkoklubem dost překvapivě. V souvislosti s Omskem se totiž mluvilo hlavně o Bobu Hartleym či Davu Kingovi.


Zatímco Hartley v úvahách vedení Avangardu figuroval, King prý nikoli! Ovšem nejspíš to má být jen matoucí manévr bosse klubu Anatolije Bardina, jenž nechce, aby byl Fleming v očích médií brán jako “ten třetí na seznamu“.


"King mezi vážnými kandidáty nebyl. Spisovatel ne. My potřebujeme trenéra," prohlásil Bardin na adresu kouče, který v letech 2005 a 2006 vedl Metallurg Magnitogorsk a napsal potom knihu o poměrech v ruském hokeji.Tak jak to bude s příchodem českého lodivoda?


Dlouho se spekulovalo také o tom, že by bohatý Omsk trénoval jeden z dvojice Marek Sýkora – Radim Rulík. Oba to však vehementně popírali. Představa, že by je Bardin s nabídkou opravdu oslovil, se jim zdála nereálná. “Nikdo mě nekontaktoval, všechno bylo jen na úrovni pouhých spekulací,“ poznamenal jasně trenér reprezentační dvacítky Marek Sýkora.


A ve stejném duchu se pro tn.cz vyjádřil i kouč Znojma Radim Rulík. “Je to nesmysl. Čekal jsem, že Omsk bude chtít kouče z Kanady a také ho má. Má práce je ve Znojmě, na žádnou nabídku jsem nečekal a nečekám,“ řekl jasně.


Že by se tedy nekonal ani avizovaný příchod českého kouče na pozici Flemingova asistenta?


"Možné to je, ale nenapadá mě jediné jméno. Rulík a Sýkora to nebudou, to byly jen spekulace ruských novin," myslí si Jaroslav Zídek, Jágrův zástupce pro ruské záležitosti a znalec tamního prostředí.


Podle posledních zpráv přistála nabídka na stole Miloslava Hořavy. Současný hlavní kouč prvoligového Ústí nad Labem by měl být Flemingovým asistentem. Zájem ruského klubu agentuře Mediafax potvrdil sám Hořava.

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události