Fotbal

VIDEO: Pokud chce Jihlava miliony, musí do první ligy

VIDEO: Pokud chce Jihlava miliony, musí do první ligy
Zdroj: Dušan Vrbecký

Do druholigového týmu vstoupil nový sponzor a partner, jehož cílem je návrat klubu mezi elitu do tří let. Také slibuje výraznou finanční podporu.

Limar Capital, to je název společnosti, která se rozhodla vstoupit do jihlavského fotbalu. Jde o konsorcium fyzických osob napojených na podnikatelské aktivity stavební společnosti PSJ, které se rozhodli podporovat klub z vlastních privátních prostředků.

Rozhovor s klíčovým akcionářem FC Vysočina Františkem Vaculíkem na videu:

Nový akcionář získá v klubu 42,85 procent, PSJ bude mít 40 a město Jihlava 14,3 procent. Vstup do klubu musí ještě odsouhlasit jihlavští zastupitelé na zasedání, které se uskuteční 23. září na jihlavské radnici. Podle dostupných informací by to neměl být problém, jedná se jen o formalitu.

Postup do nejvyšší soutěže? Do tří let

Hlavním cílem nového partnera je postup tradičního jihlavského klubu o jedno fotbalové patro výše, tedy do Gambrinus ligy, odkud Jihlava sestoupila v předminulé sezoně. Pokud se vytyčený cíl podaří splnit, Limar Capital automaticky prodlouží podporu klubu o další tři roky. "Dlouhodobým cílem města je snížit svůj podíl v FC Vysočina, a umožnit tak efektivnější financování klubu. Nový podíl města odpovídá i jeho závazku – podpoře mládežnické základny a udržování stadionu. Věřím, že nové rozložení podílů a úzká návaznost nového akcionáře na tradičního sponzora FC Vysočina, společnost PSJ, přinese klubu dynamický rozvoj a obyvatelům Vysočiny kvalitní fotbal,“ doplnil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

100 milionů za šest let

Hlavním důvodem pro vstup nového partnera do struktur klubu byla ekonomická stabilizace. Společnost Limar Capital by měla do klubu hned vložit tři miliony korun. Další dva přidá současný sponzor a partner stavební firma PSJ, jejíž generální ředitel Vaculík je také součástí společnosti Limar Capital. Ale neznamená to, že Vaculík by si pro sebe zajistil majoritní vliv v klubu, protože společnost Limar Capital je sdružením nezávislých fyzických osob.


Pokud se jihlavským podaří do tří let vybojovat účast v elitní Gambrinus lize, nejenže společnost prodlouží s klubem spolupráci, ale celkem společně s PSJ bude v příštích šesti letech investovat do klubu minimálně 100 milionů korun. "Nový akcionář vnímá FC Vysočina jako perspektivní klub, do kterého se vyplatí investovat. Účelem tříleté lhůty pro postup do nejvyšší soutěže je co nejvíce podpořit návratnost vynaložených prostředků. Mimo to ale také zaručuje, že nový akcionář bude ve vlastním zájmu maximálně usilovat o zdravý vývoj klubu, “ sdělil generální ředitel PSJ František Vaculík.

Fiasko s hledáním sponzora

Vysočina Jihlava peníze nutně potřebuje pro vyvážený chod klubu. Silný a stabilní partner je pro tým velmi důležitý, ale v Jihlavě hlavně chtějí zapomenout na poslední pokus sehnat klubu kupce a sponzora.


Tím, kdo chtěl klub v květnu tohoto roku koupit, byl Julius Szabo, který sliboval, že do jihlavského mužstva vloží 210 milionů a ještě odkoupí stadion. Nabídka jako z pohádky neměla reálné základy. Z Szaba se totiž vyklubal podvodník, který navíc měl být ve vězení. "Máme kopii rozsudku krajského soudu v Žilině, podle něhož byl Julius Szabo za celou řadu podvodů odsouzen k trestu jedenácti let odnětí svobody," nevěřícně v květnu sdělil primátor Vymazal. K prodeji klubu tak za těchto okolností nedošlo. "Na základě informací z několika nezávislých zdrojů jsme došli k závěru, že zájemce není důvěryhodným kupcem. Navrhuji, abychom tento obchod neuskutečnili," dodal Vymazal.


Kvůli podvodu, který se chystal, zvažoval odchod z klubu generální ředitel PSJ Vaculík, ale nakonec udělal něco zcela opačného. Vytvořil novou společnost, která má pomáhat klubu FC Vysočina.
"Díky svým kontaktům získal na svoji stranu další příznivce této myšlenky,“ vysvětlil primátor Jihlavy zrod společnosti Limar Capital, která nyní vstoupila do klubu. Kdo krom Vaculíka je v strukturách této společnosti není známo. Podnikatelé si přejí zůstat v anonymitě.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události