Motorsport

Odvolací soud FIA v Paříži má rozhodnout v kauze McLaren

Arbitrážní soud Mezinárodní automobilové federace (FIA) pokračuje v Paříži druhým dnem jednání o odvolání stáje McLaren proti trestu pilota Lewise Hamiltona.

Stáj McLaren zaznamenala v pondělí, první den jednání Odvolacího soudu FIA, dílčí vítězství. Podařilo se jí přesvědčit pětičlennou porotu, že má právo se odvolat proti rozhodnutí komisařů Velké ceny Belgie F1, kteří zpětně udělili pilotovi Lewisi Hamiltonovi trest průjezdem boxovou uličkou, v tomto případě přičtením 25 sekund k výslednému času.

Dohady trvaly dvě hodiny

Právníci obou stran se o tom dohadovali dvě a půl hodiny. Advokát stáje McLaren Mark Philips nakonec prosadil svůj názor, že v Hamiltonově případě nemohla být řeč o trestu průjezdem boxovou uličkou, proti němuž neexistuje odvolání, jelikož byl udělen dvě a půl hodiny po závodě. Řeč tedy byla jen o časové penalizaci, přičemž tady žádné pravidlo neumožňující odvolání neexistuje.

Názory se různí...

Český právník Jan Šťovíček, jeden z osmnácti soudců Arbitrážního soudu Mezinárodní automobilové federace, v pondělí sdělil, že když o problému mluvil s ostatními soudci, názory se různily, soudci zdaleka nebyli v této kauze jednotní. "Někteří, a je jich většina, tvrdí, že vzhledem k tomu, že pětadvacetisekundová penalizace je vlastně místo průjezdu boxovou uličkou, není tedy odvolání možné ani proti ní. Já si ale myslím, že tak to není," řekl v pondělí Šťovíček. A soud v Paříži mu dal za pravdu.

Hamiltonovi vítězství nikdo nevrátí

Obecně se ale čeká, že tohle bude poslední vítězství McLarenu v této kauze. Je značně nepravděpodobné, že by soud vrátil původní výsledky Velké ceny Belgie a Lewis Hamilton získal zpět na své konto čtyři body, o něž rozhodnutím od zeleného stolu přišel, a jeho rival Felipe Massa pozbyl dva body, které stejným způsobem získal. "S těmi body v konečném hodnocení mistrovství světa nepočítáme," vzkázal všem výkonný ředitel stáje McLaren Martin Whitmarsh.

jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události