Fotbal

Radek Černý: Gólman nesmí zavřít oči!

Radek Černý je přesvědčený, že slabší chvíle občas potká každého brankáře.

Leckdo by si myslel, že přechod z první do druhé ligy musí být zákonitě krokem zpátky. Gólman Queens Park Rangers Radek Černý však dokazuje, že vždy tomu tak být rozhodně nemusí.


Černý totiž vyměnil tápající Tottenham za poklidnější QPR, s nímž má jasný cíl - do roka se zkusit protlačit do Premier League. A třeba právě na úkor tottenhamských Kohoutů...


"Chceme skončit do šestého místa a jít do baráže o nejvyšší soutěž," potvrzuje spolehlivý čahoun.


Více se o bývalám brankáři pražské Slavie dočtete v exkluzivním rozhovoru, který Černý poskytl redakci tn.cz.


Radku, zatímco loni jste v dresu Tottenhamu chytal Premier League, letos nastupujete “jen“ ve druhé lize v dresu Queens Park Rangers. Jaký vnímáte rozdíl v obou soutěžích z pohledu brankáře?

Tak zatím jsme jen na začátku sezony, ale z pohledu gólmana v tom žádný zásadní rozdíl asi není. Ale v top klubech Premier League jsou samozřejmě kvalitnější hráči, hlavně co se týče techniky.


A kdybyste měl porovnat druhou anglickou soutěž s Gambrinus ligou, kde se podle vás hraje lepší fotbal?

Víte co, to je těžké říct. V jedné věci se podle mě anglické soutěže nedají srovnat s žádnými na světě - a to v tvrdosti. V ní je tady měřítko posunuto někde úplně jinde. A z toho vyplývá i celá hra, která je rázem úplně jiná. Proto bych se do nějakého hlubšího srovnávání pouštět moc nechtěl. V každém případě však musím říct, že ve druhé anglické lize je plno reprezentantů z celého světa a ta kvalita tady je.


Když zůstaneme u té tvrdosti, stalo se vám někdy na hřišti, že jste při nějakém zákroku musel zavírat oči?
To by se gólmanovi stávat nemělo, ten oči zavírat nesmí (směje se). Možná se mi to někdy stalo, ale nepamatuji si na to.


Pojďme teď k vašemu bývalému zaměstnavateli, ambicióznímu Tottenhamu Hotspur. Ten v létě značně obměnil kádr a zatím se mu vůbec nedaří. V čem se podle vás stala chyba? Neodešlo až příliš mnoho hráčů?

Hlavní problém bych viděl v tom, že klub opustili útočníci Berbatov s Keanem. Viděl jsem přípravné zápasy, ve kterých oba ještě hráli, a Tottenham působil na hřišti velmi dobrým dojmem. Porazil Celtic, lehce si poradil s Dortmundem… Jenže bez těch dvou střelců to mají těžké, navíc za ně nepřišla adekvátní náhrada.


Takže krize Tottenhamu podle vás může být dlouhodobější?

Myslím si, že se zvednou, na tyhle pozice nepatří. Ale otázka je, zda jim ta špička neuteče stejně jako loni, kdy jsme poháry museli honit až v ligovém poháru. A to je vždycky ošemetné – nevyjde vám jeden zápas a končíte. Navíc oni letos nechtěli hrát Pohár UEFA, nýbrž Ligu mistrů. To je jejich letošní cíl, který budou mít už dost složitý…O místo v “kohoutí“ bráně jste se dlouho přetlačoval s Paulem Robinsonem a nyní nejste v klubu ani jeden. Jak si ve vašich očích zatím vede současný gólman Spurs, Heurelio Gomez z Eindhovenu?
Už před sezonou bylo jasné, že Tottenham opustím já i Robinson, trenéři začali připravovat půdu pro nové gólmany. Gomez je dobrý brankář, ale i u něj platí, že velcí brankáři občas udělají velkou chybu – jako se mu to povedlo při zápase s Aston Villou. Ale podle mě se bude stávat pravidlem, že každý gólman na světě občas pustí laciný gól. Hra je rychlejší, balóny se chovají jinak než před pěti roky… Všechno směřuje k tomu, aby padalo více branek, což gólmany staví do čím dál horší situace.


Vraťme se ještě ke Queens Park Rangers. Po sedmi odehraných kolech se držíte na slušné čtvrté pozici. S tím jste asi spokojeni, mám pravdu?

Určitě. Před sezonou jsme si řekli, že chceme skončit do šestého místa, abychom měli možnost zahrát si baráž o Premier League. Čtvrtá příčka je krásná, ale jestli na ni i skončíme, to vám nikdo nezaručí. Druhá liga je specifická tím, že se hraje na hodně utkání (celkem 46 kol) a postavení týmů se neustále mění. Chleba se bude lámat až v příštím roce.


V domácím prostředí jste zatím stoprocentní. To je vždy hlavní předpoklad úspěchu…

Zatím se nám doma daří, ale záleží na tom, proti komu nastupujete. My teď přivítáme Derby County a ten zápas hodně napoví o naší aktuální síle.

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události