Fotbal

Polsku a Ukrajině hrozí odebrání pořadatelství Euro 2012

Polsku a Ukrajině hrozí odebrání pořadatelství Euro 2012
Zdroj: oficiální zdroj

V Polsku a Ukrajině probíhají přípravy na evropský fotbalový šampionát hodně pomalu a je možně, že obě země o pořadatelství turnaje přijdou.

Prezident Polského fotbalového svazu Michal Listkiewicz uvedl, že má obavy o pořadatelství ME v roce 2012, které má hostit Polsko spolu s Ukrajinou.

Rozhodne se v pátek

Ve čtvrtek a v pátek se v Bordeaux sejde výkonný výbor Evropské fotbalové asociace (UEFA) a bude projednávat připravenost obou zemí na pořadatelství ME za čtyři roky. Rozhodnutí z tohoto dvoudenního jednání by mělo být známé v pátek.

Největší problém? Silniční a dálniční síť

Ale Listkiewicz je daleko od přesvědčení, že jeho země bude stoprocentně připravena. "Jestliže by se Euro konalo o čtyři roky později v roce 2016, neměl bych pochyby. Takhle ale musím přiznat, že za čtyři roky asi nebudeme mít vybudovanou silniční a dálniční síť na takové úrovni, jaká se očekává,“ přiznal.


A ukrajinský spolupořadatel je také daleko od stoprocentního stavu. "Když se přípravy nebudou vyvíjet podle našich představ  a UEFA bude mít jiný návrh na pořadatele, budeme se muset podřídit,“ uznal bývalý mezinárodní rozhodčí Listkiewicz. "Největší problém je doprava. Z Gdaňsku do Doněcku je to více než 1500 kilometrů. Není to jako v Rakousku a Švýcarsku, kde bylo všechno blízko sebe,“ podotýká Listkiewicz.

Platini jim pořadatelství přiklepl, teď lituje

Listkiewicz spolu s ukrajinským kolegou Grigorijem Surkisem v lednu 2007 podporoval  kandidaturu Michela Platiniho na post prezidenta UEFA a o tři měsíce bylo pořadatelství Euro 2012 přiděleno právě Polsku a Ukrajině. Když však Platini na začátku letošního roku navštívil obě země, byl nešťastný z pomalých příprav a varoval představitele obou svazů, že mohou o pořádání turnaje přijít.

Problémy jsou i s bezpečnostními opatřeními

V Polsku je rovněž velkým problémem bezpečnost na stadiónech. Před třemi týdny policie ve Varšavě zatkla 741 příznivců po městském derby mezi Polonií a Legií. Bitky se ze stadiónu přenesly i do staré městské části. Polský fotbalový svaz rovněž bojuje s rozsáhlým korupčním skandálem, do kterého jsou zapleteny desítky trenérů, rozhodčích a funkcionářů. Zdržuje se rovněž výstavba fotbalového stadiónu Baltic Arena v Gdaňsku pro 44 000 fanoušků. Místní zahrádkáři požadují vysoké odstupné za prodej půdy.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události