Fotbal

Fotbalové EURO si v roce 2016 zahraje 24 zemí

Evropská unie fotbalových asociací (UEFA) rozhodla o rozšíření ME.

Výkonný výbor UEFA na zasedání v Bordeaux schválil návrh na zvýšení počtu účastníků mistrovství Evropy ve fotbale. Od roku 2016 tak bude na závěrečném turnaji startovat 24 zemí. Pro příští šampionát v Polsku a na Ukrajině v roce 2012 platí stále formát s 16 účastníky.

Podle Beckenbauera se kvalita neztratí

Podle člena výkonného výboru FIFA Franze Beckenbauera bude rozhodnutí včetně přesného formátu soutěže oficiálně prezentováno o den později. "Pro rozšíření hovoří řada důvodů. Evropský šampionát tím ale na kvalitě neztratí," prohlásil Beckenbauer.

K postupu bude stačit i třetí místo ve skupině

Návrh na rozšíření vzešel od šéfa UEFA Michela Platiniho. Bývalá hvězda francouzského fotbalu chtěla umožnit start na závěrečném turnaji i menším zemím. Z 53 evropských reprezentací se tak plných 24 dočká finálového turnaje. To znamená, že by při stávajícím modelu kvalifikace stačilo k postupu i třetí místo ve skupině.

Kde bude EURO 2012 ... ?

Až na další den si také představitelé UEFA nechali další problém, kterým je projednání situace kolem mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině. Pořadatelům hrozí, že jim kvůli časovým prodlevám a dalším komplikacím s přípravou bude šampionát odebrán.

Pohár UEFA změní název?

Viceprezident UEFA Gerhard Mayer také oznámil další novinku v evropských pohárech. Od sezony 2009/10 se bude hrát Pohár UEFA pod názvem Evropská liga UEFA s novým formátem.

rk
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události