Fotbal

Polsko s Ukrajinou si mohou oddechnout, Platini jim ME nevzal

Polsko s Ukrajinou si mohou oddechnout, Platini jim ME nevzal

Pohár UEFA od sezony 2009/10 ponese nový název: Evropská liga UEFA. Českým klubům přinese více pěněz.

Více peněz pro účastníky Poháru UEFA a potvrzení Polska a Ukrajiny jako pořadatelů mistrovství Evropy 2012. To jsou nejdůležitější informace, které zazněly na pátečním výkonném výboru UEFA.


Zástupci Polska a Ukrajiny tak uslyšeli očekávaná slova o tom, že se na jejich pořadatelství nic nemění. Mají ale zvýšit tempo práce, které hlavně na Ukrajině povážlivě vázne.


Kdyby si však Ukrajinci ani po této výzvě nepospíšili, fotbalový svátek by přispadl nejspíš Itálii nebo Německu.

Pohár UEFA s novým názvem i plnější kasičkou

Výkonný výbor UEFA také schválil změnu názvu z Pohár UEFA na "Evropskou ligu UEFA“. Nové jméno soutěže vejde v platnost od sezony 2009/2010.


Nový název by měl přinést do soutěže nový impuls a bude znamenat i změny v hospodářství. V základních skupinách se objeví 48 týmů, soutěž bude mít nově centralizované vysílací práva, oficiálního sponzora, logo a také svůj vlastní fotbalový míč.


Ve dvanácti čtyřčlenných skupinách budou hrát soupeři každý s každým dvakrát, doma a venku, nikoli jen jednou jako dosud. Dva nejlepší z každé skupiny postoupí do vyřazovací fáze, kde se k nim připojí osm klubů z třetích míst ve skupinách Ligy mistrů.


"Tyto změny již nyní historickou soutěž ještě vylepší. Pro UEFA se jedná o důležitou soutěž a evropským fanouškům, klubům i hráčům by měla přinést ještě více vzrušení. Jsem přesvědčený o tom, že nový formát bude mít úspěch,“ řekl prezident UEFA, Francouz Michel Platini.

Více peněz pro kluby

Mezi příjmy z Ligy mistrů a z Poháru UEFA je v současné době propastný rozdíl. Zatímco Manchester United jako poslední vítěz Champions League vydělal 43 milionů eur, čtyřicet účastníků Poháru UEFA si rozdělilo dohromady 37 milionů. To by se mělo změnit.


Nový systém dosavadního Poháru UEFA podporují hlavně menší týmy a mužstva z rozvíjejících se zemí. UEFA pak má ambice zejména oprášit hospodářské kvality soutěže. Evropská liga UEFA by se prakticky měla stát novým nástupcem Poháru UEFA, jehož název zanikne.

Mistrovství Evropy se rozšíří

V pátek se také definitivně potvrdilo zvýšení počtu účastníků mistrovství Evropy. Počínaje rokem 2016 bude hrát závěrečný turnaj 24 místo dosavadních 16 klubů.


Pro mistrovství Evropy je to už čtvrté rozšíření. Závěrečný turnaj začínal v roce 1960 se čtyřmi týmy, od roku 1980 jich hrálo osm a v roce 1996 se v Anglii poprvé představilo šestnáct mužstev. Nové rozšíření se všeobecně očekávalo, už v červnu se pro ně vyslovili představitelé všech evropských národních asociací.


Ze zákulisí jednání také pronikla informace, že finále Ligy mistrů v roce 2011 bude v londýnském Wembley. Původně tam měl být nejlepší klubový tým Evropy korunován už o rok dřív, ale nakonec dostal přednost madridský stadion San Bernabeu, protože britská vláda trvala na tom, že prémie za vítězství bude zdaněna na ostrovech.


Přitom UEFA trvá na tom, aby se odměny zdaňovaly v zemích, kde jsou kluby doma. Spor se prý již podařilo vyřešit, i když definitivní to bude až po prosincové schůzce obou stran. Finále Evropské ligy v roce 2011 bude podle neoficiálních informací svěřeno Dublinu.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události