Fotbal

VIDEO: Fotbalové kluby se přou o peníze od STESU

Prvoligová mužstva se hádají o sumu, o jejíž výši "rozhodli" sami diváci.

Na úterním ligovém zasedání zástupců první a druhé fotbalové ligy se řešilo hned několik zajímavých věcí. Tou nejdůležitější je asi to, že některé celky přijdou o část peněz slíbených od marketingové společnosti STES.

Ty dostaneš víc, ty méně a ty nic!

Ptáte se, oč vlastně běží? STES se v minulé sezoně zavázal k tomu, že mezi 16 prvoligových klubů rozdělí bonus 16 milionů korun. Jenže tady nachází komunikační šum. Někde si totiž mylně mysleli, že dostanou rovný milion a nemusí se už o nic víc starat. Ale tak to není – “porcování medvěda“ proběhne na základě toho, jak se klubům dařilo přilákat fanoušky na stadion.

Vyjádření Ivo Lubase si prohlédněte na videu:

“Připouštím, že tady se stala chyba v komunikaci,“ přiznal ředitel ligy Ivo Lubas a jedním dechem dodal: “Samotné kluby přicházejí s konstruktivními návrhy. Nebrání se tomu, že by samy sobě ubraly a daly část peněz někomu jinému, aby se to trochu vyrovnalo,“ říká pochvalně.

Vše prý dopadne dobře

Ovšem otázka, proč by měly týmy, které s fanoušky systematicky pracují (Sparta, Slavia, Ostrava…) doplácet na ty, již v tomto směru zcela zaspaly dobu (Zlín, České Budějovice, Kladno…), Lubase trochu zaskočila. “No, já vás ujišťuju, že vše dopadne dobře,“ přesvědčoval hlavně sám sebe. “STES má do další schůzky přijít s takovým návrhem řešení, aby z toho všechny celky odešly se ctí…“

Kamerový systém? Myšlenka je stále živá

Další záležitostí, o níž se na shromáždění dlouho diskutovalo, byl kamerový systém. Ten má být povinnou součástí každého stadionu, kde se hraje Gambrinus liga, a to už od příští sezony.


“Z tohoto termínu neslevíme, je pro nás dobrou motivací,“ zdůraznil Miroslav Platil, bezpečnostní manažer ČMFS. Jeho optimismus je sice sympatický, nicméně svazu schází na vytoužený projekt dostatek finančních prostředků. “Celé by to vyšlo zhruba na 75 milionů. To není zase tak moc,“ brání se Platil.

Legislativa je proti

“Už jsme byli velmi blízko dohody, že by to financovala Sazka. Tato varianta je stále možná,“ poznamenal s tím, že je potřeba ještě překonat legislativní proces. Kamerový systém totiž momentálně naráží na zákon o ochraně osobních údajů.


“Řada klubů si dnes najímá soukromé bezpečnostní agentury, ale když dochází k osobním prohlídkám, tak následují stížnosti. Zákony to neřeší jasně. U nás jsme s těmi věcmi pozadu. Například v Polsku už mají legislativní normu, která přímo postihuje výtržnosti na stadionech zákazem vstupu do sportovních zařízení na dva až tři roky," uvedl Platil.

hum, s přispěním Kateřiny Lang, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události