Fotbal

Fotbalová mafie táhne Evropou

Fotbalová mafie táhne Evropou

Španělská policie v červnu zatkla ruské mafiány, kteří tvrdí, že koupili zápasy Poháru UEFA, v Itálii zase byli zatčeni dva představitelé Palerma.

Zenit Petrohrad se v loňské sezoně stal vítězem Poháru UEFA, nyní však skupina gangsterů tvrdí, že to bylo jen díky nim a že si celý úspěch pěkně zaplatili.

Pohár UEFA? Zaplaťte 20 – 40 milionů eur a je váš!

Celému případu se nejvíce věnuje španělský tisk, který s odkazem na telefonické odposlechy napsal, že šéf mocné ruské mafiánské organizace Tambovskaja Gennadij Petrov tvrdil, že shromáždil částku mezi 20 a 40 miliony eur, aby koupil semifinále a finále poháru. V cestě za triumfem porazili petrohradští v květnovém finále Poháru UEFA skotský klub Glasgow Rangers 2:0. Předtím v semifinále vyřadili Bayern Mnichov, který byl považován za největšího favorita soutěže. V odvetném utkání v Rusku dokonce německý velkoklub rozdrtili 4:0.

Mluví pravdu, nebo se jen chlubí…

Španělská policie zahájila v této věci vyšetřování, ale zatím se jí nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, a není tedy jisté, zda se Petrov jen nevychloubal. Není ani jasné, zda Petrov, který sám pochází z Petrohradu, skutečně kontaktoval hráče či představitele Bayernu a Glasgow Rangers.


"Pokud jde o spekulace tohoto druhu, lidé z naší disciplinární komise se touto záležitostí zabývají a my se na ni podíváme blíž," řekl agentuře AFP mluvčí UEFA William Gaillard. "Bayern Mnichov o podobném podezření neví, stejně jako mnichovská kancelář státního zástupce. Budeme se snažit získat co nejvíc informací," uvedl v prohlášení semifinálový soupeř Zenitu.


Ruská mafie údajně využívá Španělsko k praní špinavých peněz, které pocházejí z protizákonných aktivit v Rusku, zejména z Petrohradu a jeho okolí.

Pozadu není ani italská mafie

Italský fotbalový svaz začal v úterý prošetřovat tlaky sicilské mafie na prvoligový klub USC Palermo. Trnem v oku italskému svazu se zdají být především machinace ohledně distribuce volných vstupenek a také ovlivňování hráčských přestupů.

Zatčen trenér mládeže i právník

Celé vyšetřování podle všeho navazuje na události z minulého týdne, kdy policie zatkla bývalého trenéra jednoho z mládežnických týmů Palerma a také právníka, který byl agentem některých fotbalistů. Oba zatčení jsou podezřelí, že pomáhali mafiánům tlačit na klubové vedení. Prezident Palerma Maurizio Zamparini ale popřel, že by klub měl jakékoli kontakty s podsvětím.


V roce 2006 vyplavala na povrch úplatkářská aféra, ve které si některé kluby vybírali a kupovali rozhodčí na své zápasy. Z celé kauzy se stal obrovský mediální skandál a padaly tvrdé tresty. Juventus byl vyřazen ze Serie A a v dalším ročníku ho čekaly boje v druhé nejvyšší italské lize. Dalším týmům byly odečteny ligové body. Jestli se něco podobného provalí i v budoucnu, ukáže až čas.

jpz, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události