Fotbal

Pohár UEFA: Ostrava se bojí umělé trávy, Spartak útočníka Svěrkoše

Baník Ostrava se po domácí prohře 0:1 se Spartakem dnes představí v odvetném utkání 1. kola Poháru UEFA v Moskvě.

Barvy Spartaku hájí i český fotbalista Radoslav Kováč, který před odvetou varuje své spoluhráče především před kolegou z reprezentace Václavem Svěrkošem.


"Každý moment, kdy se Svěrkoš objeví na hrotu, znamená pro soupeře velké nebezpečí. Pro nás je tedy hlavním úkolem, nedat mu volný prostor. Pořád u něj musí někdo být. Ještě taky musíme dát pozor na Rudolfa Otepku, který zahrává standardní situace a chytrými přihrávkami vytváří šance Baníku," citoval Kováče server championat.ru.


Ostravští se pokusí na umělé trávě v Moskvě protrhnou nelichotivou sérii. Z posledních tří zápasů venku v evropských pohárech mají totiž tragickou bilanci 0:13 na góly. K postupu do základní skupiny letošního Poháru UEFA přitom musejí za každou cenu skórovat. Doma totiž prohráli kvůli vlastní brance Reného Bolfa 0:1.

Baník do minulosti nehledí, ta je strašákem

“Do minulosti se ale vůbec nedíváme, nikdo v kabině tyhle zápasy nezmínil a ani nevidím důvod, proč by to tak mělo být. Z toho mužstva už tu skoro nikdo není,“ řekl v Moskvě na tiskové konferenci trenér Karel Večeřa.


Před čtyřmi roky ve 3. předkole Ligy mistrů prohrál Baník na hřišti německého Bayeru Leverkusen 0:5, doma sice vyhrál 2:1, ale to už o moc nešlo. Ve stejném ročníku pak začal podobně v 1. kole Poháru UEFA, když prohrál 0:3 na hřišti anglického FC Middlesbrough. Také domácí remíza 1:1 už byla k ničemu. Vrchol trápení v pohárech přišel o rok později opět v 1. kole Poháru UEFA. Baník vyhrál v domácím utkání s nizozemským Heerenveenem 2:0 a odjížděl k odvetě s velkou postupovou nadějí. Ale prohra 0:5 celým klubem otřásla.

Umělá tráva? Žádná radost

Jak vidí Večeřa šance na úspěch tentokrát? “Spartak má po výhře v Ostravě 1:0 výhodu. Vidím to tak 60:40,“ uznal. Výhodou domácího celku by navíc měl být nezvyklý povrch. Hráči Spartaku totiž hrají svá domácí utkání na umělé trávě. V Baníku z toho moc nadšení nejsou. „Je to takový sálový kulečníkový fotbal,“ nechal se po tréninku v Moskvě slyšet trenér Večeřa.


Nejvíce pohárových startů z fotbalistů Baníku Ostrava má na kontě exreprezentant Tomáš Galásek. Hrál Ligu mistrů za Tilburg i Ajax Amsterdam, Pohár UEFA s Norimberkem, ale nyní ho čeká první pohárový zápas na umělé trávě. „Je to zvláštní. Takový velký stadion a není tam normální tráva.“ divil se Galásek, který ale jedním dechem dodal: „Musíme se s tím vyrovnat.“


Zápas v Lužnikách začíná v 18 hodin SEČ a řídí ho finská trojice rozhodčích Tony Asumaa, Jukka-Pekka Koskela a Matti Heininen. Pokud Ostrava vyhraje 1:0 přijdou na řadu pokutové kopy. Ty si Češi vyzkoušeli v posledním ligovém zápase s Plzní. Otepka svůj proměnil, Svěrkoš nikoli.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události