Fotbal

Znáte Famagustu? Řekové už určitě!

Řecký fotbal se klepe strachy. Ale nikoli před Anglií či Německem, nýbrž nevyzpytatelným Kyprem.

“Na každého jednou dojde,“ říkají si čeští fanoušci při pohledu na to, jak si v pohárové Evropě letos vedou řecké celky.


Ty jsou pro tuzemské kluby dlouholetým strašákem - zvláště pak bohatý Panathinaikos Atény.


Na něm si v posledních osmi letech vylámali zuby sparťané (ti hned dvakrát), slávisté, fotbalisté Mladé Boleslavi i severočeský Liberec. Jim všem dala ve středu večer lekci nepříliš známá Anorthosis Famagusta, která zaslouženě porazila Panathinaikos 3:1. Je to opravdu takové překvapení, nebo se od “řeckého kata“ nic jiného čekat ani nedalo?


Komu není rady, tomu není pomoci

Na teplomilný ostrov ležící ve Středozemním moři letí mnozí relaxovat, řecká mužstva tam však cestují pro třígólový výprask. Ten si v této sezoně domů odvezli jak Panathinaikos, tak i Olympiakos Pireus.


Řecký mistr putoval na Kypr v úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů a tvářil se, že postup má prakticky v kapse. Jenže tvrdě narazil - Famagusta s ním doslova “vymetla“ a zaslouženě ho přehrála 3:0. A to byl náskok, jenž Pireus už přes veškerou snahu doma nedohnal…


Kypřané si žijí svůj velký sen

Ale Řekové se nepoučili! Prakticky stejně dopadl o pár měsíců později i Panathinaikos. "Je to historický den pro celou zemi a historický den pro náš klub. Bude o nás mluvit celá Evropa," radoval se kouč Kypřanů Temuri Kecbaja.Právě gruzínský trenér dal dohromady tým plný cizinců a teď s ním kráčí od úspěchu k úspěchu. "Tohle je jako sen. Nikdy by mě nenapadlo, kam až to můžeme dotáhnout," líčil srbský záložník Siniša Dobrašinovič, autor vítězné branky s Aténami.


I když je kyperské mužstvo v extázi a po dvou kolech Champions League má na svém kontě už čtyři body, o postupu do osmifinále milionářské soutěže mluví jen velmi tichým hlasem.


"Nestaráme se o to, co o nás kdo říká. Budeme se dál snažit hrát jako dosud a můžeme být jenom silnější," vzkazuje jasně Kecbaja.


Pokud se jim skutečně podaří postoupit do další fáze soutěže, pohádková jízda skončí dokonalým happy endem...

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události