Motorsport

Seriálu Formule 1 hrozí krach!

Pokud nebudou drasticky sníženy výdaje, seriál F1 se dostane do existenčních problémů.

Možná se to zdá jako přehnaná zpráva, ale prezident automobilové federace FIA varuje: "Pokud nebudou značně sníženy výdaje do roku 2010, budeme mít opravdu, ale opravdu značné problémy. Rok 2009 ještě přežijeme, ale o dalších letech už si nejsem tak jistý. V současné době je každopádně situace neudržitelná,“ uvedl Mosley.Budoucnost tří týmů je nejistá

Letošní sezonu už vzdal tým Super Aguri. Ostatní týmy vlastní buď multimilionáři či automobilové značky bojující s poklesem prodeje i ceny akcií. 
"V současné době máme dvacet aut. Pokud ztratíme dva týmy, budeme jich mít šestnáct. Pokud ztratíme tři, přestane být startovní pole důvěryhodné," zvedá varovný prst Mosley. "V současné době vše závisí na milionářích. Bez nich by tyto menší týmy nemohly fungovat. Ale přeci není možné, aby v podnikání byly výdaje dvakrát větší než zisky. Někteří výrobci již mají problémy nyní. Stačí se podívat na pokles hodnoty jejich akcií,“ řekl Mosley.S jeho názory se ztotožnil výkonný ředitel Williamsu Adam Parr, jenž oznámil, že jeho tým skončil rok 2007 ve ztrátě 37 milionů dolarů. Podle něj by mohly některé týmy ušetřit až 200 milionů dolarů ročně.

Výdaje lze snížit

Mosley má i návrh, jak show jménem F1 postavit znovu na nohy. "Lze ušetřit hlavně na motorech a převodovkách. Nezávislý tým stojí výdaje do motorů a převodovek až 30 milionů eur. Ale v reálu lze tyto výdaje snížit až o 95 procent, aniž by si diváci všimli jakékoli změny. Máme různé možnosti, jak zamezit týmům v tak nehorázném utrácení. Ale znamenalo by to obrovské změny,“ uvedl Mosley.

Podívejte se, jak se vyrábí motor pro F1:


FIA dala Mosleymu mandát k vyjednávání se zástupci jednotlivých týmů o budoucích zeštíhlovacích opatřeních. "Dny, kdy týmy vyhazují 100, 200 či 400 milionů ročně, jsou u konce," uzavřel Mosley.


Jak vše dopadne, to je zatím ve hvězdách. Jedno je jisté: pokud se drasticky nesníží výdaje, svět rychlých vozů může doznat velkých změn. Pro fanoušky F1 je to další rána. V úterý totiž bylo oznámeno, že Velké ceně Kanady se v příštím roce seriál F1 vyhne.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události