Fotbal

Lavička ve Spartě neuspěl. A možná ani nemohl

Sparťanskou krizi odnesl podle očekávání trenér. Majitel klubu Křetínský se ale přeslechl, fanoušci žádali hlavu někoho úplně jiného...

Sedm dní. Tak krátká doba stačila na to, aby se ve Spartě zničilo vše, co trenér Lavička téměř pět měsíců budoval. Katastrofální týden odstartoval výbuch v Liberci, pokračoval neúspěšnou bitvou s Dinamem Záhřeb v Poháru UEFA a skončil pondělní blamáží v derby se Slavií.


Výsledek? Pro Česko tolik typické hledání viníka proběhlo okamžitě – špatné výsledky odskákal kouč Vítězslav Lavička. Možná to tak skončit prostě muselo…

Chceš zůstat? Vykopni jiné!

Slušný chlap. To o Lavičkovi říká snad každý, kdo se s ním dostal do styku. V tuzemském fotbalovém prostředí působí tak trochu jako muž z jiné planety. Na hráče nekřičí, nepoužívá vulgární výrazy a ve svých vyjádřeních je vždy distingovaný a rozvážný. Jeho nejcennější vlastnost je však ta, že se lacině neschovává za chyby druhých. Přitom kdyby to udělal, mohl být dál trenérem Sparty…


“Vedení klubu mi nabídlo pokračování naší spolupráce, ale za podmínek, které jsem lidsky nemohl akceptovat,“ řekl vyrovnaně krátce po svém odvolání. I když to veřejně nepřizná, šlo o to, že by místo sebe hodil přes palubu své dva nejbližší spolupracovníky – asistenta Michala Zacha a odborníka na mentální trénink Dragana Vujoviče. Už jenom tento návrh svědčí o tom, jak alibistické poměry na Letné momentálně panují.

Co to je koncepční práce?

Doktor Daniel Křetínský zkrátka hledá chyby všude možně, jen ne v sobě. Přitom je to právě on, kdo svým amatérismem žene Spartu do záhuby…Důkaz těchto tvrdých slov? Mladý boss Sparty až křečovitě přesvědčuje, že se jeho klub snaží pracovat koncepčně, jenže realita je úplně jiná. František Straka, Jaroslav Hřebík, Stanislav Griga, Michal Bílek, Vítezslav Lavička a Jozef Chovanec - to je přesný výčet trenérů, kteří se ve Spartě za čtyři roky prostřídali. Každý si od Křetínského vyslechl povzbudivá slova o důvěře, ale také to, že bude pod pečlivým drobnohledem “shora“.


Přitom to byl právě Křetínský, jenž se chlubil tím, že chce ve Spartě zavést model anglického manažera. Ten by neměl na starosti jen trénování, ale i přestupy a celkový sportovní chod klubu. Opravdu profesionální podmínky k této funkci dostal snad jen Hřebík, kterému však smrtonosnou ránu do vazu dal sám Křetínský… A co už je naprosto neomluvitelné, pan doktor svou chybu nyní opět zopakoval.

Neomluvitelných přehmatů je víc

Vzpomínáte? “Kdybych mohl udělat něco jinak, neangažoval bych Hřebíka hned po propuštění pana Straky, ale alespoň týden bych počkal. Nevznikla by falešná iluze, že za odvoláním Straky stojí právě Hřebík,“ poznamenal Křetinský na podzim roku 2005, kdy sparťané zabředli do těžké krize. Říká se, že jen blázen udělá stejnou chybu dvakrát. Jen blázen a šéf Sparty.


Křetínský neváhal a opět ihned poté, co se rozloučil s Lavičkou, oznámil jméno jeho nástupce, kterým se stal Jozef Chovanec. Tedy muž, jenž je z pozice generálního manažera za výsledky mužstva přímo odpovědný, a letenští fanoušci ho nyní berou hlavně jako Křetínského nastrčenou figurku… Lavička tuto bezpáteřní roli hrát odmítl a ze Sparty odešel. Nevědomky si však s sebou vzal všechnu slušnost a hlavně důstojnost, která z Letné definitivně zmizela.

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události