Hokej

"Lexo, ožij,“ křičel Jágr za umírajícím kamarádem

Avangard Omsk v utkání KHL na ledě týmu Viťjaz Čechov postihla tragická událost.

Hokejový tým Avangard Omsk smutní. Jeho devatenáctiletý hokejista Alexej Čerepanov při utkání Kontinentální hokejové ligy, zkolaboval a následně zemřel. Mladému hokejovému útočníkovi po kolapsu nepomohla ani následná resuscitace.

Světová média od začátku případu přinášela dvě verze popisující událost z ledu týmu Viťjaz Čechov. Zatím není k dispozici videozáznam situace a tak se kolem události nadále rojí spekulace. Obě verze ale bohužel končí stejně tragicky - smrtí nadějného hokejisty.

Podívejte se, jak Čerepanov válel na ledě:


Podle první verze, která se s ubíhajícím časem stává stále nepravděpodobnější, došlo na ledě ke střetu českého hráče Jaromíra Jágra a právě mladičkého Rusa. Jágr měl zavadit o Čerepanova loktem.

Tuto verzi ale dementoval agent mladého hokejisty Jay Grossman, který tvrdí, že k žádnému střetu mezi jeho klientem a Jágrem nedošlo. Ani samotný Jágr si neuvědomuje, že by mezi ním a Čerepanovem došlo na ledě k jakémukoli fyzickému kontaktu.

Verze 2: Čerepanov zkolaboval na střídačce

Tato verze je mnohem pravděpodobnější. Podle rozhovoru agenta s Jágrem vyplynulo, že ruský talent zkolaboval až na střídačce. "S Jaromírem se vrátili na střídačku a Jaromír s ním mluvil, ale Čerepanov najednou zkolaboval," popsal tragický moment zdrcený agent. "Čerepanov neinkasoval ani úder do hlavy, ani se neskácel na led a nebojoval o dech... Alexej ztratil vědomí na střídačce," potvrzuje list Sport Express.


Podobných případů se ve sportu stalo bohužel víc.

Jisté je, že Čerepanova postihla na střídačce zástava srdce. Hráč se musel podrobit resuscitaci, ale ta už jeho život zachránit nepomohla.

Sanitka opustila stadion dříve, než měla

Podle ruských zdrojů stanice TSN byla sanitka, která bývá přítomna přímo na stadionu, v době neštěstí už na cestě do nemocnice. Musela být tedy přivolána zpět. Sanitka údajně neměla funkční defibrilátor. Na stadionu nepomohla adrenalinová injekce ani masáž hrudi. Srdce Čerepanova údajně lékaři startovali až pětkrát, jednou se probral a poznával spoluhráče. Ale brzy nato se opět propadl do bezvědomí. Samotný převoz Čerepanova do nemocnice údajně trval 15 až 20 minut.


Zdroj: oficiální zdroj

Příčina smrti: Ischemická choroba srdce

Podle nejnovějších informací zemřela ruská hokejová naděje na selhání srdce, zapříčiněné ischematickou chorobou srdce.
"S ohledem na údaje, které jsme získali z dostupných zdrojů, zemřel hokejista na selhání srdce," uvedla mluvčí moskevské prokuratury Julija Žukovová. "Vše bude podrobeno vyšetřování, abychom mohli zodpovědět všechny otázky, proč sportovec s ischemickou chorobou srdce vůbec působil ve vrcholovém sportu," dodala.


Ischemická choroba srdce je příčinou takřka třetiny úmrtí v ČR a u stejně početné skupiny kvalitu života významně zhoršuje. Tato choroba představuje nedostatečné prokrvení části srdečního svalu (ischemii myokardu) v důsledku poruchy věnčitých tepen, které srdeční sval normálně vyživují. Nejčastější příčinou poškození věnčitých tepen je ateroskleróza.

Jágra událost zcela zdrtila

Sám Jágr byl z celé události zdrcený. Poté co jeho spoluhráč zkolaboval, šel s ním do šatny, kde sledoval jeho oživování. Nato byl mladík konečně odvezen do nemocnice.
"Lexo, drž se! Jsme s Tebou! Věříme Ti!“ vyprovázeli sanitku ze stadionu jeho spoluhráči. Jaromír Jágr v hokejové výzbroji a v bruslích řval se zaťatými pěstmi na celou ulici před stadionem: "Lexo, ožij!“ Přání se mu ale nesplnilo.


Zpravodaj listu Sovětskij sport ještě popisoval, jak viděl plačícího Čecha stát na ulici před halou ještě ve výstroji. "Seděl vedle mě a najednou zkolaboval," říkal šestatřicetiletý kladenský rodák mezi slzami.

V nemocnici se lékařům podařilo srdce mladého hráče nahodit. Ale bohužel jen na dvě minuty... Pak se jim opět ztratil. Ještě podruhé srdce naskočilo, opět na dvě minuty, ale na EKG znovu naskočila hrůzostrašná přímá linka.

Měl to být nový Malkin či Ovečkin

"Byl to skvělý kluk, měl krásný úsměv a před sebou skvělou hokejovou budoucnost," řekl TSN hráčův agent Jay Grossman. "Je to šokující a zničující zpráva pro všechny," přidal. Čerepanov byl loni draftován New Yorkem Rangers jako 17. v pořadí a v této sezoně KHL dal 7 gólů a ve 14 zápasech nasbíral 12 bodů. V letošním roce pomohl Rusku k bronzovým medailím na MS do 20 let, když během turnaje vstřelil 3 góly a na další 3 přihrál.

Jágr je stále ve formě, ale co bude teď

Největší opora Omsku Jaromír Jágr si udržuje skvělou formu. V utkání Kontinentální hokejové ligy vstřelil dva góly, přesto jeho tým prohrál v Čechově s domácím Viťazem 4:5.Legendární útočník na přelomu druhé a třetí třetiny zlikvidoval dvoubrankové vedení soupeře na 3:3. U prvního gólu Jágra asistoval Pavel Rosa, podruhé se Jágr prosadil při přesilovce. Ovšem během dalších tří minut Viťaz vedl znovu o dva góly a to už hosté otočit nedokázali.


Otázkou zůstává, jak tato tragická událost poznamená hokejisty Omsku a samotného Jágra. Ten přestože není nijak vinný, bude na tento moment určitě dlouho vzpomínat. Pro mladého Alexeje totiž byl více než spoluhráčem.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události