Hokej

Hokejista Čerepanov byl nemocný. Rozbíhá se vyšetřování

Hokejista Čerepanov byl nemocný. Rozbíhá se vyšetřování
Zdroj: tn.cz

Kolaps a následné úmrtí talentovaného hokejového útočníka Alexeje Čerepanova bude prošetřovat moskevská prokuratura. Předběhli ji fanoušci, kteří měli napadnout ošetřující lékaře.

Tisková služba vyšetřovacího úřadu sdělila ruskému serveru gazeta.ru, že Čerepanov trpěl ischemickou chorobou srdeční, což prokázala pitva.Vyšetřovací komise se bude snažit najít odpověď na otázky jak je možné, že hokejista s touto srdeční chorobou působil ve vrcholovém sportu.


"K soutěži nelze připustit člověka, který trpí ischemickou chorobou srdeční. Avšak předzápasová kontrola zdravotního stavu fakticky chybí," prohlásil ministr sportu Vitalij Mutko dnes podle agentury ITAR-TASS.

Představitelé Omsku: My za nic nemůžeme

Avangard však podle serveru NEWSru.com pochybení odmítá a ujišťuje, že devatenáctiletý hokejista byl naprosto zdráv, před zápasem se podle svých slov cítil dobře a na žádné potíže si nestěžoval. Představitelům ruského klubu dává za pravdu i hráčův agent Jay Grossman, podle něhož Čerepanov prošel před loňským draftem zdravotními testy podle standardů NHL, které neodhalily žádný problém se srdcem.


Vyšetřovatelé jsou každopádně připraveni vyslechnout všechny osoby, které jsou zodpovědné za hráče na ledě, včetně trenéra Omsku Wayna Flemminga, pod nímž Čerepanov hrál. V tuto chvíli je však velmi pravděpodobné, že poté, co se vše důkladně prověří, bude na základě paragrafu 293, pod kterým se v trestním zákoníku nachází přestupek nedbalost, vzneseno v této kauze obvinění.

Kde byla sanitka?

Podle očitých svědků je na vině lékař a administrativní správa stadionu. V osudné době, kdy Čerepanov zkolabavoval, tedy v 58. minutě třetí třetiny, totiž na místě nebyla záchranka, která chvíli předtím odjela. Lidé ze záchranné služby si zřejmě mysleli, že už k ničemu nedojde, což však byla fatální chyba.


Do té doby, než sanitka znovu přijela na stadion, tak se Čerepanova snažili oživit lékaři obou hokejových týmů.

Zoufalí fanoušci se mstili za smrt Čerepanova

Orgány státní správy už "předběhli" v trestním řízení fanoušci, kteří se rozhodli pomstít smrt tohoto devatenáctiletého chlapce. V úterý napadli podle policejního zdroje dva neznámí muži v tmavých oblecích dva lékaře a jednoho záchranáře, kteří se podíleli na oživování mladého hokejisty. Jeden z napadených byl hospitalizován s podezřením na infarkt. Tuto zprávu přinesla agentura Interfax.

Příznaky nedbalosti jsou zjevné...

S obvinění na adresu vedení Avantgardu, administrativní správy stadionu a lékářů už vystoupil Pavel Krašeninikov, jeden z vysokých představitelů dozorčí rady ruského hokeje. "Příznaky nedbalosti jsou zjevné," prohlásil Krašeninikov, který trvá na tom, aby se vše pečlivě prověřilo a zjistilo, kde může být příčina smrti Čerepanova.

MUDr. Homolka: Je to jen špička ledovce

Případy úmrtí vrcholových sportovců jsou přitom jen špičkou ledovce. Podle MUDr. Pavla Homolky totiž z podobných příčin umírá mnohem více sportovců, než o kterých se mluví. Jde většinou o výkonnostní sportovce. "Bohužel se hovoří jen o těch vrcholových, ale že umírají i sportovci v nižších soutěžích, se neví. Loni jsme například registrovali úmrtí fotbalisty v divizi, před několika lety zase zemřel přímo při zápase juniorský hokejista," počítá lékař.


Ischemická choroba srdce je příčinou takřka třetiny úmrtí v ČR a u stejně početné skupiny kvalitu života významně zhoršuje. Tato choroba představuje nedostatečné prokrvení části srdečního svalu (ischemii myokardu) v důsledku poruchy věnčitých tepen, které srdeční sval normálně vyživují. Nejčastější příčinou poškození věnčitých tepen je ateroskleróza.

jvl, s přispěním Zdeňka Šámala, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události