Portugalské trápení s Albánií

Bezbranková remíza v zápase Portugalsko - Albánie byla největším překvapením středečních kvalifikačních zápasů o MS 2010.

Očekávání Portugalců před domácím zápasem s Albánií byla veliká a především fanoušci se těšili na kanonádu svých miláčků pod taktovkou Cristiana Ronalda, který válí v anglické Premier League v dresu Manchesteru United. Jenže nic takového se nekonalo.

Bezzubí Portugalci

V zápase byl sice domácí tým lepší, ale do stoprocentních gólových příležitostí se prakticky nedostával. Ohrožení branky tak přicházelo především střelami ze střední vzdálenosti, se kterými si ale albánský brankář Arian Nexhat v poklidu poradil.

Největším problémem Portugalců byla perfektně organiziovaná obrana Albánců. Tým Albánie vede nizozemský trenér Arie Haan a přípravu na důležitý kvalifikační zápas rozhodně nepodcenil. Mužstvo soupeře "přečetl" a svému týmu dokázal potřebnou taktiku "natlouci" do hlavy. I proto pak jeho svěřenci na hřišti působili tak, jakoby znali recept, co proti hráčům z Pyrenejského poloostrova hrát.

Nepomohla ani "přesilovka"

Portugalci nedokázali využít ani výhodu jednoho muže v poli. A tuto výhodu měli déle než jeden poločas, protože ještě před přestávkou byl vyloučen Albánec Admir Teli. Ten byl smutným hrdinou utkání. V základní sestavě se neobjevil, ale na hřiště se dostal už po čtyřiadvaceti minutách hry, kdy vystřídal zraněného Beqiriho. Jenže za osmnáct minut už se zase z trávníku poroučel. Po dvou ostrých zákrocích a dvou žlutých kartách přišla karta červená, která Teliho poslala předčasně do sprch.

"Admir se na zápas hodně těšil. Když se pak dostal na hřiště, byl asi hodně přemotivovaný a to se projevilo i dvěma ostrými zákroky,“ vysvětlil trenér Albánie Arie Haan. "Naštěstí jsme i v deseti dokázali Portugalce ubránit,“ dodal.

Čtyři zápasy, pět bodů

Taková je prozatimní bilance portugalské fotbalové reprezentace a v první kvalifikační skupině ji proto patří třetí místo a to jen díky lepšímu skóre oproti týmům Albánie a Švédska. Ty mají na svém kontě rovněž pět bodů.

Portugalci sice vlétli do kvalifikačních bojů jako uragán a jednoznačně zvítězili na půdě Malty 4:0, jenže pak přišel útlum. Domácí prohra s Dánskem 2:3, bezbranková remíza ve Švédsku. A teď přišel další šok. Domácí remíza s Albánií. Dokáže se nabitý tým Portugalska ze současné krize vymanit?

Everton slaví po obratu udržení, Chelsea remizovala s Leicesterem

Fotbalisté Evertonu nezažili úplně nejlepší sezonu a stále jim hrozil sestup. Doma s Crystal Palace Toffies prohrávali již 0:2, ale ve druhém poločase otočili a nakonec se radují z kýženého udržení. Ve zbylých zápasech Burnley remizovalo 1:1 a o záchranu bude na dálku bojovat s Leedsem v posledním kole. Chelsea doma hrála 1:1 s Leicesterem.