Fotbal

Platini: Rušit zápas kvůli pískotu při hymně? Nesmysl!

Prezident UEFA Michel Platini se dostal do sporu s dalším evropským státem. Tentokrát s rodnou Francií.

Musí si připadat jako věčný bojovník. Neustále se totiž pouští do vleklých bitev za to, aby se politici nepletli do fotbalových záležitostí. A že je ve svém poslání opravdu důkladný, dokládá i to, že si po konfliktu s Polskem a Ukrajinou vzal na paškál “svou“ Francii…

V čem je jádro sporu?

Platinimu se nelíbí výhružky francouzské politické garnitury, která pohrozila, že pokud budou fanoušci při státních hymnách pískat, zápas se neuskuteční. Jedná se o reakci na incident z úterního přátelského zápasu mezi Francií a Tuniskem, ve kterém se francouzská hymna hrála za vytrvalého pískotu početných příznivců Tuniska. Prezident Nicolas Sarkozy to označil za skandální a začal se o celou věc intenzivně zajímat.


Ministryně sportu krátce nato prohlásila, že pokud se tato nepříjemná záležitost bude někdy opakovat, přípravný zápas se okamžitě zruší!


Platiniho tím ovšem velmi rozčílila. "Fotbal se znovu stává rukojmím politického světa, protože pískání se stalo politickou aférou, která nemá se sportem nic společného," řekl deníku Le Monde.

"Zrušit zápas kvůli pískotu? To je absurdní!"

Pro Platiniho je nepředstavitelné, že by pískot z tribun stačil na zrušení zápasu. "To by znamenalo, že bychom ho museli ukončit i v okamžiku, kdy diváci pískají na hráče, nebo když po zákroku bučí na gólmana. Je to absurdní," nebere si servítky.


Chování tuniských fanoušků prý bylo jen projevem jejich touhy po tom, aby africký celek vyhrál zápas, který nakonec prohrál 1:3. "Jsem si jistý, že někteří z mladíků, kteří v úterý vypískali Marseillaisu, dokonce zpívají národní hymnu, když Francie hraje na mistrovství Evropy či světa," poznamenal bývalý úspěšný francouzský fotbalista.


Barvy národního týmu Platini hájil v letech 1976 až 1987 a v té době se při francouzské hymně pískalo prý při všech zápasech na hřištích soupeře. "Tehdy však politici nevěnovali fotbalu žádnou pozornost a nikoho to nešokovalo," poznamenal rozmrzele.

hum, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události