Hokej

Omsk vyhrál první zápas po smrti kamaráda, Češi řádili

Po tragickém úmrtí talentovaného mladíka Alexeje Čerepanova sehrál Omsk další zápas v KHL. V něm porazil poslední Dinamo Minsk 5:3.

Hráči Avangardu Omsk v pondělí od 14 hodin přivítali poslední celek Kontinentální hokejové ligy Dinamo Minsk. Hosté z Běloruska měli mít cestu za cennými body zřejmě jednodušší, než kdy jindy. Sibiřský klub je totiž zahalen černým závojem po tragické smrti mladíka Čerepanova.


Vedení Omsku bezprostředně po úmrtí svého hráče požádalo o přeložení utkání Dynama Moskva a čelní představitelé KHL vyšli klubu vstříc. Jenže přesně po sedmi dnech už Jestřábi museli na led k soutěžnímu duelu nastoupit.

Zápas plný smutku

Smutkem zahalený Omsk vzdal před utkáním čest památce velkému talentu ruského hokeje. Po běloruské i ruské hymně dovezli kapitán Alexandr Svitov a Čerepanovovi nedávní spoluhráči z útoku Anton Kurjanov a Alexandr Popov do rohu hřiště zvětšeninu jeho dresu, která byla vyvěšena ke stropu haly. S číslem sedm už nebude moci nikdo v Avangardu hrát.


Některé fanynky Omsku měly v rukou zapálené svíčky, jiní příznivci svírali také se slzami v očích v rukou Čerepanovův dres. V čestné lóži přihlíželi smutečnímu ceremoniálu Čerepanovovi rodiče. Matka tragicky zesnulého mladíka Margarita k sobě zoufale tiskla zápasový program utkání věnovaný jejímu synovi, s kterým se při středečním pohřbu přišlo rozloučit 60 tisíc lidí.

Češi řádili!

Přes to, že většina hráčů má úplně jiné myšlenky a jejich soustředění na hokej ani nemůže být bůhvíjaké, vyhrál Omsk 5:3. Avangard sice inkasoval už ve 3. minutě, vzápětí ale vyrovnal po Jágrově asistenci Pavel Rosa. Ve druhé třetině na 3:2 pro domácí upravoval další Čech Jakub Klepiš. Svou druhou asistencí v zápase se pak pod vítězný gól podepsal Jágr.


Fanoušci, kteří transparenty dávali najevo smutek nad ztrátou Čerepanova, drželi v závěru zapálené svíčky symbolicky od 58. minuty, která se před týdnem stala mladému útočníkovi osudnou. Patnáct sekund před koncem uzavřel smuteční duel při power play střelou do prázdné branky Dmitrij Pestunov. Potlesk po utkání patřil opět především Čerepanovovi.

Na videu si můžete prohlédnout, co se stalo, a také si připomenout radostnější chvíle Alexeje Čerepanova:


"Tým je v depresi a atmosféra byla ve čtvrtek, kdy jsme se prvně sešli na tréninku, velmi ponurá. Zatím se to nezlepšilo," svěřil se kanadský trenér Wayne Fleming serveru Sports.ru před začátkem zápasu.

Jágr je na dně

"Alexeje jsem já osobně znal jen krátce. Přesně sedmnáct dní. Byl to neobyčejný mladík s velkým talentem," řekl Fleming. Nejhůře ztrátu kamaráda a žáka nese český útočník hájící barvy Avangardu Jaromír Jágr, který po trénincích Čerepanovi radil a pomáhal zlepšovat střelbu. Kladenský rodák byl nazýván jeho českým "strýčkem-učitelem".


"K Jaromírovi chovám velký respekt a je pro mě těžké vidět, jak se trápí. Nemůže se smířit s tím, co se stalo. Byli si s Ljoškou velice blízcí," přiznal trenér Jestřábů, že jeho největší hvězda je psychicky na dně. Přesto se Jágr dokázal zkoncentrovat a byl proti Minsku opět ústřední postavou svého týmu.

Kontinentální hokejová liga - pondělní výsledky:

Amur Chabarovsk - Metallurg Novokuzněck 2:3 na samostatné nájezdy (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Branky: 8. Sarmatin, 27. Antipin - 18. Čupin, 58. Kapuš, rozhodující nájezd Čupin.

Avangard Omsk - Dinamo Minsk 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky: 5. ROSA (JÁGR), 27. Popov, 38. KLEPIŠ, 53. Kurjanov (JÁGR), 60. Pestunov - 3. Antonov, 35. Spiridonov, 41. Klaimer.

Barys Astana - Dinamo Riga 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 32. Stümpel, 35. Glazačev, 58. Krasnoslobodcev.

Lada Togliatti - Spartak Moskva 3:5 (2:0, 0:2, 1:3)

Branky: 10. Pujacs, 12. Panov, 49. J. Petrov - 33. Ljamin, 40. Růžička, 48. Kňazev, 55. Kanareikin, 59. Radivojevič.

dfk, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události