Sport

VIDEO: Pro Bauera je největší prioritou světový šampionát v Liberci

Českého běžce na lyžích Lukáše Bauera obhajoba prvenství ve Světovém poháru neláká.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer se snaží před startem nové sezony zbavit nálepky obhájce vítězství Světového poháru, protože si stanovil jiné priority. Tou hlavní je únorové mistrovství světa na domácí půdě v Liberci. Na druhé místo řadí seriál Tour de Ski, který loni rovněž ovládl, a až na třetí pozici řadové závody Světového poháru.

Nejsem obhájce, ale loňský vítěz

První Čech, který kdy vy hrál celkové hodnocení běžeckého Světového poháru, se nechce označovat za obhájce. "Spíše bych řekl loňský vítěz Světového poháru. Zaměřuji se na mistrovství světa v Liberci, pak je Tour de Ski. Snažím se sám sebe nepasovat do toho, že bych obhajoval Světový pohár," řekl Bauer měsíc před začátkem sezony.


Výkonnostně se cítí být v podobné formě jako před rokem, ale jinak je situace diametrálně odlišná. "Loni jsem byl uvolněný, bez jakéhokoliv tlaku okolí. Celá letní příprava proběhla bez komplikací, ale nemám důvod obávat se vstupu do nové sezony, přestože cítím tlak ze všech stran a jsem trochu v pozici štvané zvěře," uvedl.

Tradičně se začíná ve Finsku

Za začátek sezony považuje tradiční soustředění ve finském Muoniu, kam se s reprezentačními kolegy vydá na začátku příštího týdne. Na severu Evropy, kde je po většinu dne šero a brzy se stmívá, ho prvních deset dní čeká objemový trénink.


S blížícími se závody bude ubývat kilometrů a zvyšovat se intenzita, ale vzhledem ke vzdálenému vrcholu sezony speciální ladění formy na první závody SP neplánuje. "I když na nich budu chtít jezdit dobře, což u mě znamená umístění do desátého místa, tak se nebudu zaměřovat na to, abych na nich měl špičkovou formu," řekl.

Kvůli počítači měl více času na rodinu

Poslední dny před odletem se snaží věnovat rodině, manželce Kateřině a dětem Matyáši a Anetě. "Trochu mi to usnadnilo, že mám porouchaný počítač. Veškerou práci nechávám na později, snažím se s nimi trávit co nejvíce času," řekl jednatřicetiletý lyžař.


S blízkými se rozloučí na dlouho. Po pondělním odletu se domů vrátí na dva dny až 1. prosince. Na přelomu roku je na programu Tour de Ski a v únoru přijde vrchol sezony.

Vyzkouší si tratě a získá výhodu domácího běžce na MS?

Tratě na libereckém mistrovství světa jsou pro všechny zatím záhadou. Při generálce v rámci Světového poháru se kvůli nedostatku sněhu závodilo na výrazně zkráceném a znečištěném okruhu. Bauer doufá, že si podmínky ve Vesci vyzkouší během lednového desetidenního soustředění.


"Chtělo by to, abychom získali výhodu domácího týmu, který zná prostředí a ví, kde jsou záludná místa tratě. Abychom nebyli jenom v té pozici, že jsme před domácím publikem pod obrovským tlakem," dodal na závěr.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události