Sport

VIDEO: Judista Krpálek se stal juniorským mistrem světa!

VIDEO: Judista Krpálek se stal juniorským mistrem světa!
Zdroj: oficiální zdroj

Poprvé ve své historii má Česká republika mistra světa v judu. V Bangkoku se o vynikající výsledek postaral teprve sedmnáctiletý borec Lukáš Krpálek.

Na olympijských hrách české judo nezaznemanalo žádný úspěch, ale fanoušci tohoto náročného sportu nemusí zoufat. Na nebi českého juda se totiž rozářila nová hvězda. Je jí Lukáš Krpálek, který v Bangkoku dominoval ve všech pěti zápasech váhové kategorie do 100 kg a ve finále rozdrtil Huismana z Holandska na dvě Wazari a zvítězil tak před časovým limitem!

Podívejte se na exluzivní sestřih Krpálkových zápasů na MS:


Krpálek: Je to úžasné

Umístění na vrcholu juniorského nebe ve váze do 100kg, ale není náhodné. Krpálek totiž před měsícem vybojoval v Polsku zlatou medaili a stal se tak Mistrem Evropy. Ve skvělé formě všechny zápasy vyhrál již před časovým limitem a nyní výtečné umístění potvrdil i v Asii. Shodou okolností ve finále opět porazil svého největšího soupeře Marvina Huismana z Nizozemska. Může se tak pochlubit cenným double. "Je to úžasné, ale v tuhle chvíli jsem ještě tak trochu mimo, takže ani nevnímám, co je pro mě větším úspěchem," řekl šťastný Krpálek.

Trenér: Na tento úspěch české judo dlouho čekalo

Trenér české juniorské reprezentace Petr Smolík dojatě ocenil Krpálkovu práci. "Je to nebývalý úspěch pro celé české judo, na něco podobného se dlouho čekalo. Lukáš jen potvrdil, že je výjimečným talentem," řekl Smolík a pokračoval: "Bylo by hezké, kdyby šel ve stopách Francouze Teddyho Rinnera, který podobně nedávno zářil v juniorech a pak vyhrál i mistrovství Evropy a světa mezi dospělými. Ale ta cesta je ještě hodně dlouhá."

Trápil se jen s Japoncem

Krpálek, který je členem USK Praha a odchovancem jihlavského juda, v Thajsku dokázal, že ve své věkové kategorii hledá konkurenci jen těžko a potvrdil roli juniorské světové jedničky. "Ale zase jsem měl z každého zápasu trochu strach, jako vlastně pokaždé. Do všech zápasů jsem šel opatrně a až pak útočil," řekl Krpálek. Při cestě do finále vyhrál s převahou na ipon postupně souboje s Yu z Tchaj-wanu, Bamwangayim z Konga a Rusem Chamchojevem.


V semifinále se nejvíc trápil s Japoncem Terašimou, jedním z favoritů, kterého v tuhém boji porazil až poté, co soupeř dostal dva tresty šidó za pasivitu. "Nedařilo se mi ho hodit na zem, byl jako zarostlý do tatami. Ale nikdo se nebude ptát na to, jak jsem ho nakonec porazil. I když to dnes bylo nejtěžší," prohlásil Krpálek.

Na Nizozemce umí

Ve finále se Huismanovi nepodařila odveta za zářijový evropský šampionát. Krpálek tentokrát slavil poté, co získal dvě vazari a po minutě a 58 vteřinách se mohl radovat z titulu. "Pro Lukáše teď sezona prakticky končí, asi by bylo zbytečné, aby jel na mistrovství Evropy do 23 let. Nechceme ho utavit. Ale od příští sezony by se už měl začít zapojovat do velkých seniorských soutěží," nastínil Smolík.

Výsledky utkání:

YU Tsung (TPE) - 0.50min/Ippon, Bamwangayi (COD) - 1.56min/Ippon,
Khamkhoev (RUS) - 3.19min/Ippon, Terashima (JPN) - 0.00/RSC, Huisman (NED)
1.58/2xWazari

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události