Fotbal

Mladík z Maroka skončil kvůli lásce k Barceloně ve vězení

Milujete svůj fotbalový klub? Tak si dávejte pozor, ať kvůli tomu neskončíte za katrem.

V našich zeměpisných šířkách se vám něco podobného zřejmě stát nemůže. Pokud byste se však ocitli například v Maroku, tak si jméno svého oblíbeného fotbalového týmu raději nechejte pro sebe ať nedopadnete jako Belassal Jasín, náruživý fanoušek Barcelony.

Když je Barca nadřazená králi...

Teprve osmnáctiletý mladík si pohrál s národním heslem, které praví "Bůh, vlast, král" a na školní tabuli ho napsal v obměněné podobě, když heslo „král“ nahradil slovem „Barca“. Nevinná hra pro něho dopadla až překvapivě krutě. Ředitel školy ani chvíli neváhal a na nebohého mladíka zavolal policii.


Věci poté nabraly velmi rychlý spád. Jasín byl nejprve uvězněn a následně bez spravedlivého procesu, ve kterém se dokonce ani neměl možnost hájit, byl za urážku majestátu odsouzen na 18 měsíců.


"Pobyt ve vězení mezi zločinci byl pro něho hrozný, horší však je, že vůbec nechápe a nerozumí tomu, co se vlastně děje,“ svěřil se Jasínův otec Mohamed. "Náš syn je v tuto chvíli v kritickém stavu. Vyzýváme krále, aby ukončil tuto noční můru,“ pokračoval v nářcích.

Kvůli extrémnímu trestu se zvedla vlna odporu

Proti neobvykle přísnému trestu se zdvihla vlna protestů především z řad organizací na ochranu lidských práv. Jejich představitelé zaslali několik dopisů ministerstvu spravedlnosti i králi Muhammadovi VI. Podpisovou kampaň, která prosí krále o milost, podle místních zdrojů rovněž zahájili i profesoři a obyvatelé města, ve kterém Jasín žije. Na internetu se objevily názory, že by se ve věci svého fanouška, jenž měl v červnu maturovat, měl angažovat i prezident Barcelony Joan Laporta.


Španělské kluby, především dva nejslavnější Real Madrid a Barcelona, jsou v Maroku mimořádně populární. Ve Španělsku žije 700.000 marockých přistěhovalců.

Jasín, spořádaný student a dobrý sportovec

Kromě toho, že je Jasín dobrý student, tak je i vynikající sportovec. Ve své kategorii zvítězil na národním šampionátu v karate. Po škole měl v plánu pokračovat ve studiu, ale v tuto chvíli se jeho budoucnost zhroutila.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události