Sport

Všichni pohřešovaní běžci extrémního maratonu se našli

Nebývale silný vítr a déšť rozprášil početné pole účastníků dvoudenního maratonu na severu Anglii. Kvůli náročným podmínkám se ztratilo mnoho závodníků.

Britská policie a záchranáři v neděli pokračovali v pátrání po ztracených běžcích celý den a nakonec byli stoprocentně úspěšní, protože našli všechny pohřešované běžce. Nejdříve bylo pohřešovaných 1700 účastníků závodu, ale s postupem času toto číslo klesalo až se zastavilo na počtu 14 lidí. I ty se s pomocí helikoptéry nakonec podařilo vypátrat. "Mohu potvrdit, že již žádného účastníka závodu nepostrádáme. Všichni jsou již v bezpečí," ujistil v neděli večer mluvčí policie. V oblasti byla také zprovozněna většina zatopených komunikací.Přečtěte si, jak se situace vyvíjela:

Závodu v extrémním maratonu se podle údajů organizátorů účastnilo asi 2500 běžců, ale silný vítr, záplavový dešť a povodně v oblasti Lake District, akci přerušilo. Extrémní běh poté pořadelé poprvé v jeho historii úplně zrušili. Stovky běžců našly úkryt na farmách, dolech nebo provizorních přístřešcích.

Podívejte se, jak se závodníci prali s extrémními podmínkami:


Po pohřešovaných, jejichž drtivá většina se ztratila v noci ze soboty na neděli,  pátrá i vrtulník britského letectva. Dosud je hlášena asi desítka úrazů a 12 lidí skončilo kvůli podchlazení v nemocnici.


Podle organizátorů jsou maratonci zkušení atleti a byli vybavení stany a jídlem. "Pokud vyběhli vybaveni vším, čím měli, pak by měli být v pořádku," řekl jeden z organizátorů Chriss Briggs.


„Nejde o žádný pouťový běh, ale o extrémní závod pro zkušené běžce. Organizátoři dělají pro bezpečnost maximum. Každý navíc zná všechna rizika, která jsou s podnikem spojena,“ potvrzuje slova pořadatelů Adrian Hall, jeden z účastníků OMM.

Šéf závodu: Potoky se měnily v rozbouřený živel

Podle slov ředitele závodu Jena Longbottoma přispěl ke zmatečné situaci fakt, že v momentě, kdy udeřil nejsilnější déšť, byli pořadatelé na různých místech závodu. Komunikace tím byla výrazně omezena, takže extrémní situace si poté žila “svým vlastním životem”.  "Zrovna jsem byl na jednom ze stanovišť, když dovezli přenosné záchody. Jenž pak přišla třiceticentimetrová vlna, která začala všechno odplavovat," líčil Longbottom.


"Déšť byl tak silný, že všechny řeky v oblasti se brzy vylily z koryta, a dokonce i malé potůčky se měnily v rozbouřený živel. Voda tekla všude a silnice byly úplně nepoužitelné, takže jsem se nemohl dostat do vedení závodu v Seathwaite.


Oblast v severní Anglii, kde se závod konal, se topila ve vodě, protože zde spadlo od 65 mm až do 79 mm srážek. Ve městě Shap nedaleko Pentrithu napršelo za 24 hodin téměř 80 mm srážek, což v této lokalitě spadne v tomto období za celý měsíc. Podle britské agentury MeteoGroup, která se zabývá předpovědí počasí, by se měla situace v nejbližších 48 hodinách zlepšit.

Původní horský maraton aneb jak si sáhnout na dno

Původní horský maraton (OMM) je dvoudenní běh o délce 80 kilometrů a převýšením až 3000 metrů. Běžci závodí bez použití GPS navigace ve dvoučlenných družstvech, které musí být úplně soběstačné a veškerou povinnou výbavu mají s sebou. Závod se běží od roku 1968 v různých částech severní Anglie, Walesu a Skotska.

Podívejte se, jak probíhala příprava na závod:

jvl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události