Fotbal

Bundesligu vede Hoffenheim. Ne, to není vtip

V německé lize se dějí věci. Zatímco bezejmenný klub vede ligu, tak slavný Bayern Mnichov trůní až na pátém místě.

Bundesligový klub Hoffenheim je jakousi obdobou fotbalového zázraku, který okořenil dění v české fotbalové lize před pár lety. Rozdíl mezi duem fotbalových trpaslíků Drnovicemi a Blšany a jejich německou analogií je ve výkonnosti.


Zatímco české vísky v tuzemské soutěži pouze paběrkovali, tak Hoffenheim, do kterého pumpuje miliony eur jeden z nejbohatších Němců, softwarový magnát Dietmar Hopp, válcuje tamní fotbalové kluby. Podle bývalého fotbalisty Hoffeheimu Radka Špiláčka, který nyní působí v druholigovém FSV Frankfurt, jsou za skvělými výkony především hráči a nikoliv peníze.


Nováček zametl s Hamburkem a vede ligu

Hoffenheim naposledy zničil 3:0 Hamburk, díky čemuž se dostal do čela Bundesligy. O svém vítězství rozhodli fotbalisté z obce, která má zhruba 3300 obyvatel, v první půli, ve které svého soupeře doslova zničili.

Už v 7. minutě otevřel skóre nigerijský útočník Obasi a za dalších šest minut zvýšil na 2:0 kanonýr Ibiševič. Když v 36. minutě přidal Obasi svůj druhý gól, tak bylo lidově řečeno „vymalováno“. „Hoffenheim má velmi dobrý tým s kvalitním trenérem,“ ocenil kvality svého přemožitele trenér Hamburku Martin Jol.

Ředitel Bayernu: Hoffenheim zasluhuje náš respekt

Šéf nejslavnějšího německého klubu Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge připustil, že bundesligoví zelenáči mohou být pro jeho klub hrozbou. Jak by také ne, když Hoffenheim vede německou ligu, zatímco Bayern je až pátý. Fotbalisté Hoffenheimu navíc nastříleli z celé soutěže nejvíce branek (24) a v jejich řadách je také nejlepší střelec, Vedan Ibiševič. Neznámý bosenský hráč se trefil v devíti zápasech desetkrát. „Každý tým, který je v tabulce před Bayernem, si zasluhuje náš respekt. A Hoffenheim náš respekt má,“ řekl Rummenige.

Trenér Hoffenheimu: Nesmíme se "zbláznit"

Navzdory výborným výsledkům, jenž udivují širokou fotbalovou veřejnost v Německu, mírní kouč Ralf Rangnick emoce. "Samozřejmě. Nebojím se, že bychom se jako ligoví nováčci v soutěži neudrželi. Kvalita našich mladých hráčů je nepopiratelná, ale noviny mají tendence vše trochu přehánět," uvedl Rangnick.


„Je něco neuvěřitelného, co se v tomto klubu děje v posledních dvou letech. Jsme hladoví po výsledcích, ale nesmíme se „zbláznit“ a myslet si, že se budeme pohybovat v horních patrech tabulky pořád. Na konci ligy to může vypadat úplně jinak,“ řekl Rangnick.

Tým, který nemá velká jména

Každého napadne, jaká jména jsou asi na soupisce Hoffenheimu, že zatím dokáže hrát v Bundeslize tak dobře. Je to překvapení, ale žádná zářivá hvězda v kádru není. Střední řadu zatím dirigují dva Brazilci – Gustavo a Eduardo. Zatím nejlepším hráčem je ale reprezentant Bosny a Hercegoviny – útočník Vedad Ibišević, o kterém již byla řeč.


První skutečnou hvězdou, která by mohla rozzářit kabinu bundeligového překvapení, by mohl být italský středopolař Alberto Acquilani. „Je to velký talent a můj oblíbený hráč,“ řekl Hopp. V nejbližší době učiníme oficiální nabídku římskému AS a uvidíme, co se stane,“ řekl milionář, jehož cílem je účast v lize mistrů, kde chce porazit Juventus Turín. Snílek v křesle šéfa bude však muset "Italům" udělat královskou nabídku. Na zlanaření Acquilaniho si toži vylámali zuby už Inter Milán či Juventus Turín.

Co je vlastně tenhle Hoffenheim zač?

Před osmi lety hrál klub 1899 Hoffenheim pátou nejvyšší soutěž v Německu a na jeho zápasy na malý stadionek chodilo pár diváků spíše pro zábavu, než aby sledovali nějaký pořádný fotbal. Vždyť ve městečku nežijí ani čtyři tisíce obyvatel.


V sezoně 1999/2000 postoupil z páté ligy do čtvrté, hned další rok do třetí. Tam zůstal šest let, předloni postoupil do druhé německé ligy a pak hned přímo do Bundesligy.


Vysvětlení zázračného vzestupu je zcela prozaické. Mecenáš klubu Dietmar Hopp je jedním ze zakladatelů softwarové firmy SAP a podle magazínu Forbes patří mezi 700 nejbohatších lidí na světě. Proto si mohl dovolit do svého oblíbeného klubu od roku 1990 investovat spoustu peněz a po osmnácti letech dovedl klub na úplný vrchol.

jvl, jed, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události