Motorsport

Mercedes-Benz představí formuli budoucnosti

Mercedes-Benz představí formuli budoucnosti
Zdroj: Mercedes-Benz

Stroj, který kombinuje prvky jachty, saní a vozů formule 1, by měl jezdit v roce 2025. Změní se celý svět F1?

Jak bude vypadat závodění v populárním seriálu F1 v roce 2025? Na tuto otázku se snažili najít odpověď designéři Mercedesu Benz, kteří jsou účastníky designérské soutěže, která se pravidelně koná v Los Angeles. Nový vůz dostal jméno Formula Zero. Zero znamená v překladu nula, čímž je zdůrazněn fakt, že vůz nebude při jízdě potřebovat tradiční palivo a tudíž nebude vypouštět žádné emise.


Zdroj: Mercedes-Benz

Větrný a elektrický pohon

Charakteristiky nového modelu musí pro ekology znít jako rajská hudba. Stroj totiž bude poháněný silou větru a elektrickými motory, které budou energii čerpat z obnovitelných zdrojů. Navíc stroj by neměl vydávat žádné emise a přispět tak k omezování globálního oteplování, protože celý bude potažen "solární kůží,“ tedy tenkým filmem vynalezeným v roce 2006, který nahrazuje nepraktické solární panely. Formula Zero by tak měla bez doplnění jakéhokoli paliva bez problémů zvládnout celý závod.

Zcela nový seriál Formule 1?

Zdroj: Mercedes-Benz


Na rozdíl od tradičního závodění, kde rozhoduje jen pořadí v cíli, přichází Mercedes-Benz s alternativou, která by navždy mohla změnit pohled na motoristický sport. Součástí hodnocení pilotů by bylo hospodaření s energií, tedy řečeno laicky, jak moc dokáže každý pilot maximálně využít uloženou energii v jeho voze. Každý jezdec by dostal přiděleno stejné množství energie, se kterým by musel vystačit celý závod, což by přeneslo závodění do zcela jiné dimenze a refelktovalo moderní dobu, ve které šetření energií patří k hlavním tématům.A to není jediná novinka, kterou chce Mercedes-Benz v budoucnu prosadit. Podle vizualizací by se závody budoucnosti měly odehrávat na průhledné trati, která bude v určitých úsecích nakloněna jako bobová dráha. To umožní neskutečné předjížděcí manévry a dodá závodům další dávku adrenalinu. Navíc diváci bodu mít na trať skvělý výhled z jakéhokoli úhlu. I ze spodu, což přinese fanouškům zcela nové zážitky.

Petr Hrubec, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události