Fotbal

Nováček Hull je senzací Premier League

Nováček Hull je senzací Premier League
Zdroj: TN.cz

Po devíti kolech anglické ligy je Hull na třetím místě. Kde leží tajemství jeho úspěchu?

Fotbaloví odborníci přisuzovali Hullu pád z elitní Premier League hned v první sezoně. Prý bude kopírovat cestu Derby, které jako nováček v minulé sezoně získalo pouhých 11 bodů, když dokázalo vyhrát jediný zápas. Jaké musí být jejich překvapení nyní, když Hull okupuje třetí příčku před Arsenalem a na svém kontě má stejně bodů jako slavná Chelsea hrající Ligu mistrů. Čím to ale je, že Hull vtrhl do Premier League jako velká voda? Na tuto otázku jsme se snažili najít odpověď.
Kvalita ve středu pole

Hull má ve středu pole pravděpodobně tři nejpracovitější záložníky celé Premier League. Jsou to hráči, kteří nejsou ve světě známí, ale o to více dokáží pracovat pro tým. Jedná se o Deana Marneyho, Iana Ashbeeho a George Boatenga. Pro evropského fanouška je právě Boateng nejznámějším jménem z jmenované trojice. Zkušený fotbalista narozený v Ghaně za svou kariéru prošel špičkovými kluby jako jsou Feyenoord, Coventry City, Aston Villa či Middlesbrough. 
Pro středovou řadu je ale stejně důležitý kapitán týmu Ian Ashbee, který v Hullu zažil postup ze čtvrté ligy až do nejvyšší soutěže. Navíc je jedním z největších miláčků domácích fanoušků. Fotbalových srdcařů totiž už po trávnících moc neběhá ani v Angli…

Neskutečná produktivita

Kdo viděl poslední zápas Hullu proti West Browich Albion, musí souhlasit. Skóre zápasu hovořilo jasně, protože Hull vyhrál 3:0, ale zápas přinesl zcela jiný obrázek. Tým WBA většinu zápasu tlačil a celkem si připsal 16 střel na branku, Hull pouze 10. I v počtu rohů Hull zaostával.


A podobně vypadala větší část zápasů Hullu. Důkaz? Hull v devíti zápasech vsítil pouze 14 branek! Jeho sousedi v tabulce jich mají na svém kontě 19 (Chelsea), respektive 18 (Arsenal). Navíc Hull dosti inkasuje. Obdržel již 11 branek, kdežto Chelsea čtyři a Arsenal šest gólů. Hull tak disponuje až osmou nejlepší obranou Premier League. Co z toho vyplývá? Hull umí střílet branky ve správnou chvíli. A když vyhrává tak pouze o jednu branku (5 ze 6 vyhraných zápasů). Jediné vyšší vítězství si jeho hráči připsali právě proti WBA.

Podívejte se na góly v Hullu v zápase proti WBA:


Útočná síla

Jména Marlon King a Danny Cousin začínají rezonovat v uších fotbalových fajnšmekrů. Oba sice dohromady nasbírali jen čtyři branky, ale dokáží vytvořit příležitosti pro své spoluhráče a obětují se zcela pro tým. Cousina si Hull stáhnul z Glasgow Rangers, kde vsítil ve 28 zápasech 11 branek a jeho noví zaměstnavatelé doufají, že branky bude střílet i za Tygry. King je na hostování z Wiganu, kde nedostával moc příležitostí.


Když se k těmto dvěma střelcům přidá brazilský klenot Geovanni, který prošel Manchesterem City, Beneficou či slavnou Barcelonou, vytváří to výbušnou směs. Právě brazilský špílmachr je jazýčkem na vahách, který dělá z Hullu zajímavý tým.

Překvapivá taktika

Novináři i odborníci na ostrovech aplaudují trenérským tahům Phila Browna, který se nebojí zkoušet nové herní varianty, ale hlavně nutí svůj tým hrát odvážným stylem, který ale není přímočarý.


I protřelý lišák Arséne Wenger byl překvapen taktikou Hullu v zápase s Arsenalem. "Nečekal jsem, že budou hrát na dva útočníky,“ nechal se slyšet Wenger. Navíc Geovanni podporoval útok jako podhrotový hráč. Většina týmů totiž na Arsenalu nastupuje s jedním hrotem a zcela jasnou taktikou: bránit se, dokud to jde. Tyto týmy pak nemají zbraně vrátit se do zápasu, pokud inkasují jako první. S tím Hull problémy neměl a díky odvážné taktice dokázal zápas otočit a na Arsenalu zvítězit.Chytré nákupy

Většina klubů, které do Premier League postoupí z play-off, je většinou postupem překvapena a nestihne si včas zajistit kvalitní hráče, protože většina kvalitních borců je již v té době pod smlouvou. Ale manažer Hullu Brown nenechal nic náhodě a ještě před postupem do vyšší soutěže podepsal tři hráče. Poté další tři přivedl na konci července. Noví hráči tak měli čas zapracovat se do týmu jak herně, tak lidsky. "Klub je přesným příkladem toho, jak trenér s hráči dokáže perfektně spolupracovat. Takhle si můžeme klást za cíl účast v pohárové Evropě,“ složil trenérovi poklonu Geovanni.


Brown totiž za posily celkem utratil pouhých 8 milionů liber, což je na Premier League velmi směšná částka. Například Dimitar Berbatov přestoupil z Tottenhamu do Manchesteru United za 30 milionů liber…


Zdroj: oficiální zdroj

Nováčkovské nadšení

Dalším faktorem je nadšení, se kterým hráči přistupují k zápasům. Navíc jim nechybí sebevědomí, což ilustruje prohlášení největší hvězdy Geovanniho před zápasem s Chelsea. „Velké kluby se nás musí obávat. Budeme pokračovat v překvapeních,“ uvedl. „Po Arsenalu je teď na řadě Chelsea. Prohrála s Liverpoolem, ztratila vítěznou náladu a toho chceme využít,“ nezastírá Brazilec.


Dalším plusovým bodem je, že od Hullu nikdo nic neočekával. Po tragickém vystoupení Derby v loňské sezoně by se za úspěch považovalo setrvání v soutěži, ale nyní myslí na evropské poháry. „Do každého zápasu jdeme bez jakéhokoli strachu,“ uvedl středopolař Hullu Richard Garcia. "V této formě si můžeme klást za cíl účast v pohárové Evropě,“ troufá si sebevědomý Geovanni.

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události