Motorsport

FIA tvrdí, že stáje formule 1 nepochopily její záměr

Podle FIA byly jednotné motory pro všechny stáje jen jedním z možných řešení finanční krize nejsledovanějšího automobilového seriálu.

Mezinárodní automobilová federace FIA tak reagovala na hrozbu stájí Ferrari a Toyota, které v případě zavedení jednotných motorů hodlají svět formule 1 opustit. To vše se týká sezony 2010. Příští ročník by ještě neměl být ohrožen.

Vyberte si, nebo vymyslete řešení

Ferrari se v pondělí připojilo k Toyotě, která svou nevoli vyjádřila o víkendu. Podle mezinárodní federace jde o nedorozumění. "Zdá se, že správní rada Ferrari měla špatné informace. FIA nabídla týmům tři možnosti, z nichž jedna jsou takzvané standardní motory a další počítá s tím, že automobilky společně zaručí, že nezávislým stájím dodají motory za méně než pět milionů eur na sezonu," uvedla federace v oficiálním prohlášení.


Věhlasný seriál rok od roku stále víc prodělává, a tak je potřeba zatáhnout za záchranou brzdu v rozhazování pro formuli 1 životně důležitých finančních prostředků. FIA po stájích chce, aby souhlasily s jednou z nabízených úsporných variant, nebo aby přišly s nějakou vlastní.

Dva nejmocnější muži chtějí srovnat šance

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone ale spolu s předsedou FIA Maxem Mosleym preferuje právě variantu s jednotnými motory. Takové opatření by totiž vyrovnalo startovní pole a celý seriál by nebyl pouze o soutěžení mezi dvěmi, maximálně třemi stájemi. To by mohlo být atraktivnější i pro diváky.


Ecclestone nevidí důvod, proč by kvůli tomu měly stáje formuli 1 opouštět. "Věřím, že jim ušetříme spoustu peněz. Pořád by šlo o techniku a všichni by mohli naplno prokázat svůj talent. Snažíme se srovnat hrací plochu," uvedl.

Stáj z Maranella nechce ztratit svou pozici

Ferrari, s patnácti triumfy v Poháru konstruktérů nejúspěšnější stáj historie, ale na něco takového logicky nechce přistoupit. Výrazně by se jí totiž zvýšila konkurence v boji o tučné prémie za primáty.


"K projektu jednotných motorů máme silné výhrady a rada si vyhrazuje právo zvážit, společně s našimi partnery, naši účast v tomto odvětví," konstatovali zástupci Ferrari po jednání v Maranellu s tím, že by šlo o popření základních principů tohoto sportu.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události