Fotbal

Sex, drogy, rokenrol a fotbal... to je Diego Maradona

Sex, drogy, rokenrol a fotbal... to je Diego Maradona
Zdroj: TN.cz

Argentina se rozhodla po neúspěších v kvalifikaci o světový šampionát rázně vyřešit nelichotivou situaci. Chce, aby národní tým trénoval rebel Diego Maradona.

S minimem trenérských zkušeností, ale s ikonickou aurou se Diego Maradona vrací na světovou fotbalovou scénu a jeho role nebude menší, než kouč národního týmu Argentiny. Podle tajemníka argentinského fotbalového svazu Luise Segury by měl být oficiálně jmenován do funkce v úterý.Maradona: Začnu pracovat, jakmile mě jmenují

"Nabídka mě nadchla. Začnu pracovat, jakmile budu oficiálně jmenován,“ řekl Maradona, který by měl v čele argentinské reprezentace nahradit Afila Basileho. Neúspěšný kouč rezignoval poté, co Argentina prohrála v kvalifikaci o světový šampionát v Chile.


"Chci okamžitě začít pracovat s hráči, kteří jsou v Argentině a poté nasednu na první letadlo, abych se jel podívat za reprezentanty, kteří hrají v Evropě,“ sdělil svoje nejbližší plány v nové funkci temperamentní Maradona. "Jmenování bude oficiální, jakmile to schválí argentinská fotbalové federace, která má zasedání v úterý,“ řekl Segura. "Věřím, že s dalšími kandidáty už se jednat nebude,“ dodal.

Messi: Kritizoval mě, ale na to už jsem zapomněl

Jedním z prvních, který by ocenil jmenování legendárního fotbalisty do funkce argentinského trenéra byl Lionel Messi a to i přesto, že Maradona útočníka několikrát kritizoval za jeho sobecký styl hry. "Znáte to, řeči se vedou a voda teče. "Vím, že mě uznává. Necítím k němu žádnou zášť,“ řekl hvězdný útočník.

"Nemám s tím vůbec problém. Moc si ho vážím za to, co udělal pro argentinský fotbal,“ uzavřel Messi, který měl jistě na mysli zejména světový šampionát v roce 1986, kdy Maradona dovedl Argentinu jako kapitán národního týmu k zisku titulu mistrů světa.

Bůh dal Argentině titul

Tehdy nechyběl na hřišti ani minutu a svým soupeřům nastřílel pět branek včetně dvou gólů, kterými "sundal“ Anglii ve čtvrtfinále. Jeho první trefa při vítězství Argentiny 2:1 je onou památnou brankou, kterou vstřelil rukou.

Hluboce věřící jihoameričané to však nevnímali jako projev nečisté hry, ale jako něco, co se tak mělo stát. Odtud pochází název "Boží ruka“.

Maradonova cesta peklem

V osobním životě však Maradonu provázel spíše ďábel, než bůh. Od chvíle, kdy měl v roce 1997 potřetí pozitivní dopingový nález a v den svých 37. narozenin oficiálně skončil s fotbalem, putoval z jednoho průšvihu do druhého. Životními souputníky slavného Argentince se staly drogy, alkohol a obžerství. Svého času při svých 165 centimetrech vážil přes 120 kilogramů, což spolu s kouřením způsobilo vážné srdeční potíže.

Naposledy ho pijácká vášeň uvrhla mezi pacienty minulý rok. Když opustil bránu psychiatrické léčebny, řekl, že alkohol je pro něj tabu. "Alkohol už nepiju, jen džus. A dva a půl roku jsem neměl drogy," dušoval se tehdy Maradona. Jeho dalším velkým hříchem je nepřiznání nemanželského syna, který žije v jeho bývalém fotbalovém působišti, v italské Neapoli. Argentinský rebel se netají extrémně levicovými názory.

K jeho velkým přátelům patří bývalý kubánský vůdce Fidel Castro či venezuelský prezident Hugo Chávez.

Lippi: Pro hráče bude bohem

Právě velké přehmaty v osobním životě a nedostatek trenérských zkušeností jsou hlavními argumenty kritiků jmenování Maradony do funkce trenéra reprezentace. Například jeho spoluhráče ze zlatého týmu na mistrovství světa 1986 v Mexiku Jorge Valdana. "Až na několik sporadických angažmá nemá Diego žádné zkušenosti," poukázal na fakt, že Maradona pouze krátce trénoval týmy Deportivo Mandiyú (1994) a Racing Club de Avellaneda (1995).


Naopak za Maradonovi nejsilnější stránky je považována síla osobnosti, s jakou bude moci snáze prosazovat v týmu plném hvězd svoje názory na taktiku a také jeho charisma. "Jeho charisma a pověst mu umožní dostat z hráčů stoprocentní výkony. Bude pro ně Bohem," prohlásil trenér italských úřadujících mistrů světa Marcello Lippi.


Jednou z nejtěžších věcí, se kterou se bývalí trenéři Argentiny museli vypořádat, byl extrémní tlak, jež na ně vyvíjel tamní tisk. V případě Maradony něco takové nehrozí, protože argentinští novináři si dvakrát rozmyslí, jestli "půjdou“ proti Panu božskému. Na soupeře jeho týmu to však asi platit nebude.

Diego Maradona

Datum narození: 30. října 1960, Buenos Aires
Klubová kariéra: Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Neapol, Sevilla, Newell's Old Boys
Debut v národním mužstvu: 27. Února 1977 (16 let)
Mezinárodní kariéra: 91 zápasů za národní mužstvo, 34 gólů
Největší úspěchy: 1981 - argentinský titul, 1983 - španělský fotbalový pohár, 1986 - titul mistra světa z Mexika, 1987 - italský titul, 1987 - italský fotbalový pohár, 1989 - Pohár UEFA, 1990 - italský titul

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události