Hokej

Za smrt hokejisty Čerepanova doping nemůže

Informoval o tom ministr zdravotnictví pro moskevskou oblast po pitvě a testech, které provedla ruská antidopingová laboratoř.

Devatenáctiletý ruský talent Alexandr Čerepanov tragicky zahynul 13. října, kdy zkolaboval těsně před koncem utkání svého Avangardu Omsk na ledě Viťazu Čechov. Byl spoluhráčem českých hokejistů Jaromíra Jágra, Pavla Rosy a Jakuba Klepiše. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Doping nezabíjel

Příčinou úmrtí bylo akutní selhání srdce v důsledku hypertrofické kardiomyopatie, což je onemocnění, při kterém dochází ke zvětšení srdečního svalu. Provedená pitva a testy vyloučily, že by za hráčovu smrt mohly nedovolené podpůrné látky.

Toto podezření vzniklo kvůli tomu, že bylo hráčovo srdce o více než dvě třetiny těžší než u zdravého člověka. Domněnku vyvrátila ruská antidopingová laboratoř.

První tresty padly, vyšetřování pokračuje

Kvůli bohužel pozdě odhalenému onemocnění se případem začalo zabývat státní zastupitelství, které vyšetřuje, jak mohl člověk s tak těžkým onemocněním vůbec hrát vrcholově hokej. Nemoc totiž u Čerepanova neobjevily prohlídky v zámořské NHL ani v Omsku.


Čerepanov mohl být i přes kolaps zachráněn, nedostatečné lékařské zabezpečení na stadionu v Čechově ale zhatilo poslední šance na pokračování mladého života.


Kvůli tomu už také padly první tresty. Ředitel Viťazu Čechov Michail Děnisov dostal od vedení Kontinentální hokejové ligy doživotní zákaz působení v soutěži kvůli hrubým nedostatkům v zajištění lékařské pomoci. KHL podobným způsobem postihla i ředitele čechovské haly Jurije Afoňkina.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události