Motorsport

Hamilton mistrem světa po infarktovém závodě. Sledovali jsme ON-LINE

Hamilton mistrem světa po infarktovém závodě. Sledovali jsme ON-LINE

Poslední závod rozhodl o tom, že novým vládcem formule 1 se po dramatu stal britský pilot stáje McLaren Lewis Hamilton.

Závod sice vyhrál Felipe Massa, ale páté místo britského pilota k titulu stačilo. Poslední díl seriálu mistrovství světa byl až do poslední vteřiny pořádným dramatem. Felipe Massa protnul cílovou pásku jako první v době, kdy byl Hamilton na šesté pozici, protože se před něj dostal Vettel. Nejen sám brazilský pilot ale i jeho domácí publikum bylo ve varu. Šok přišel zhruba po minutě, když se na výsledkové listině objevil Hamilton na páté pozici a mohl se začít radovat z mistrovského titulu.


Závod jsme sledovali v tradiční ON-LINE reportáži, kterou si můžete přečíst ZDE.

Co se vlastně v dramatickém závěru stalo?

Řekněme si nejprve pořadí, v jakém se poslední kola jezdila. Vedl Massa před Alonsem, na třetí místě jezdil Massův kolega Räikönen. Čtvrtý byl Glock, na páté pozici zajišťující mistrovský titul jezdil Hamilton, na kterého ale zle dotíral Vettel.Dvě kola zbývala do konce závodu, když Hamilton udělal drobnou chybu, které Vettel okamžitě využil a sebral jezdci McLarenu páté místo a tím i mistrovský titul. To si Brit samozřejmě nechtěl nechat líbit a snažil se získat pátou pozici zpět. Oči všech diváků v tu chvíli sledovaly jen tento souboj. Ptali se sami sebe. Dostane se Hamilton zpátky před Vettela a získá titul, nebo triumf zase vyhraje Ferrari? Fanoušci McLarenu v tu chvíli museli Vettela proklínat.Hamilton se před Vettela nedostal, ale když se na obrazovkách objevilo konečné pořadí, svítilo Hamiltonovo jméno na pátém místě. Nikdo nevěděl, jak je to možné. Největší zklamání v tu chvíli prožívali fanoušci Ferrari, kteří už rozjížděli mistrovské oslavy.

Co se vlastně stalo?

Když se Hamilton snažil zpátky získat páté místo, tlačil na Vettela ze všech sil a během své snahy oba aktéři předjížděli jezdce, kteří byli o kolo zpět. Jenže jedním z těch předjetých nebyl jezdec s jednokolovou ztrátou, ale byl to Timo Glock, který do té doby jezdil na čtvrtém místě.Vysvětlení je následující. Poslední kola závodu se jezdila na mokré trati, protože začalo pršet. Hodně jezdců nenechalo nic náhodě a jelo do boxů přezout na mokré pneumatiky. Ale Glock mezi nimi nebyl. A to je ten důvod, proč je mistrem světa Hamilton a ne Massa. Pneumatiky pro suchou trať nedovolily Glockovi pořádně akcelerovat, a proto ho Vettel i Hamilton hravě předjeli.

Hamilton v cíli nevěřil, že to dokázal

Britský pilot po závodě prohlásil, že Velká cena Brazílie, v níž vybojoval titul mistra světa F1, byla "jednou z nejtěžších, ne-li vůbec nejtěžší v jeho životě."


"Bylo to strašně těžké. Řekli mi, že musím předjet Glocka, ale stejně jsem nevěděl, jestli jsem opravdu mistrem světa," popsal třiadvacetiletý nejmladší šampion v historii F1 poslední okamžiky závodu. "Hlavou mi letělo: udělal jsem dost, stačí to? Ale vysílačka chvíli mlčela, až v cíli mi řekli, že jsem mistr světa," líčil. "Je složité popsat, jak se teď cítím. Byla to dlouhá cesta, teď jsem nadšený, ale nemám slov."


"Předtím, než začalo pršet, jsem byl v pohodě. Pak za deště jsem nechtěl nic riskovat, takže mě předjel Vettel. Tým mi řekl, že se musím dostat zpátky před něj. Jenže on byl stejně rychlý jako já. A pak v poslední zatáčce se mi podařilo dostat se před Glocka," popsal Hamilton, který získal titul pro stáj McLaren po devíti letech. V roce 1999 triumfoval Fin Mika Häkkinen.

Shrnutí:

Mistrem světa se tedy stal Lewis Hamilton z McLarenu, který v "kralování" vystřídal Räikkönena z Ferrari. Stáj Ferrari však nemusí smutnit, protože do svého vlastnictví získala „alespoň“ Pohár konstruktérů.

Výsledky:

Velká cena Brazílie:
1. Massa (Braz./Ferrari) 1:34:11,430
2. Alonso (Šp./Renault) +13,298
3. Räikkönen (Fin./Ferrari) +13,298
4. Vettel (Něm./Toro Rosso) +38,011
5. Hamilton (Brit./McLaren) +38,907
6. Glock (Něm./Toyota) +44,368
7. Kovalainen (Fin./McLaren) +55,074
8. Trulli (It./Toyota) +1:08,463
9. Webber (Aus./Red Bull) +1:19,660
10. Heidfeld (Něm./BMW Sauber) - 1 kolo.

Konečné pořadí mistrovství světa:
1. Hamilton 98 bodů
2. Massa 97
3. Räikkönen 75
4. Kubica 75 (ale o vítězství méně než Räikönen)
5. Alonso 61
6. Heidfeld 60
7. Kovalainen 53
8. Vettel 35
9. Trulli 31
10. Glock 25.

Konečné pořadí Poháru konstruktérů:
1. Ferrari 172 bodů
2. McLaren 151
3. BMW Sauber 135
4. Renault 80
5. Toyota 56
6. Toro Rosso 39
7. Red Bull 29
8. Williams 26
9. Honda 14
10. Force India 0

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události