Fotbal

Vítězslav Lavička: Brno jsem vzít nemohl, potřebuji nabrat energii

S charismatickým koučem jsme si povídali nejen o tom, proč odmítl nabídku Brna, ale také o současné situaci pražské Sparty.

Z jeho hlasu byla cítit uvolněnost. Zhruba před měsícem, když skončil v pražské Spartě, věc zcela nereálná... A možná i proto se renomovaný kouč Vítězslav Lavička do dalšího angažmá rozhodně nehrne. "Nyní chci využít čas na to, abych rozšířil své trenérské obzory a nadechnul se," řekl exkluzivně pro tn.cz muž, jenž ve středu večer odmítl možnost, aby vedl ambiciózní celek Brna.

Můžete shrnout důvody, které vás vedly k tomu, že jste tu nabídku nemohl akceptovat?

Ten důvod je opravdu jen jediný - po mém konci na Spartě bych si nějaký čas chtěl dát od aktivního trénování pauzu. Nicméně si té nabídky velmi vážím. Z jednání s panem Prosem jsem měl velmi dobrý pocit, bylo přímé a konkrétní, nicméně jsem kývnout prostě nemohl.

Troufnete si nyní odhadnout, za jak dlouho se k trénování vrátíte? Může to být už v zimě?

Může, a nemusí. Přesně na to se mě ptal i pan Pros, ale nedokázal jsem mu přesně odpovědět. Nyní potřebuji hlavně nabrat energii. Čas, který teď mám, chci využít i k rozšíření svého trenérského obzoru, rád bych se vyjel podívat někam do Evropy.

Dá se říct, že jste díky svému předčasnému konci na Letné ztratil chuť do fotbalu, a chvíli potrvá, než ji zase najdete?
Ne, to bych neřekl. Můj konec ve Spartě byl sice jiný, než jsem si představoval já i vedení, ale chuť do fotbalu jsem neztratil. Ze své praxe vím, že když jsem ukončil nějakou trenérskou etapu, vždy pro mě bylo dobré dát si na chvíli odstup a nadechnout se. Upřímně říkám, že o nic jiného nejde.

Od vaší rezignace ve Spartě už uplynula nějaká doba. Neříkáte si s odstupem těch dní, že byste něco udělal jinak?
Já nelituji ničeho, co jsem ve Spartě prožil. Ani toho, že jsem odešel od rozdělané práce u jednadvacítky. Za všemi mými kroky si stojím.

I když se týmu nedařilo, fanoušci za vámi pevně stáli. Bylo to to nejkrásnější, co jste si odtamtud odnesl?
Tak vnitřní pocit jsem takový měl. Vnímal jsem to a nesmírně si toho vážím.

Letenského mužstva se ujal Jozef Chovanec. Ten začal sázet na mladé hráče, což vy jste nedělal a bylo vám to vyčítáno. Ovšem trápení Sparty pokračuje – výsledkově je na tom stejně, herně dokonce mnohem hůř… Cítíte satisfakci?

Já zopakuji to, co jsem předtím říkal panu Křetínskému i panu Chovancovi. Pokud chce Sparta jít cestou zabudování mladých hráčů, musí mít trpělivost, protože ty výsledky nemusí být takové, jak by si každý představoval. Ale mě bylo řečeno, že je Sparta v situaci, kdy potřebuje okamžitý úspěch… Proto jsem zkrátka sázel hlavně na ty hráče, kteří měli nejlepší aktuální výkonnost. Pepa Chovanec nyní staví těch mladých více než já, to je pravda, ale rád bych připomenul, že my jsme hráli o Champions league i o Pohár UEFA. A tam toho prostoru ke zkoušení moc není.

Co si myslíte, že se bude na Spartě dít v zimě? Mluví se o tom, že může dojít k mohutnému hráčskému zemětřesení…
O tom nechci mluvit. Podívejte se, já Spartu sleduju a přeji jí jen vše dobré, to myslím naprosto vážně. Nebudu spekulovat, jakou cestou se vydá.


Ondřej Huml, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události