Fotbal

Vyhozený Straka: Hráči mají z fanoušků strach!

Vyhozený Straka: Hráči mají z fanoušků strach!

ROZHOVOR: František Straka končí v pozici trenéra fotbalistů řeckého týmu OFI Kréta.

Na lavičce trenéra OFI Kréta pobyl pouhých osm zápasů a s týmem získal jen čtyři body. Proto není divu, že si na ostrově ve Středozemním moři balí kufry.

V řeckých médiích vyšla zpráva, že jste byl odvolán z funkce trenéra OFI Kréta. Je to pravda?
Ano, tuto informaci mohu potvrdit. Po vzájemné dohodě jsem s klubem ukončil spolupráci.

Situace v týmu určitě nebyla nejrůžovější. Osm zápasů a pouhé čtyři body…
Bylo to hodně nepříjemné. Já jsem se snažil udělat, co šlo, ale nebylo to nic platné. Tak to bohužel ve fotbale chodí.

Věděl jste, že vaše dny v OFI Kréta jsou sečteny?
Byl jsem teď v Praze na prezentaci své knížky a když jsem se ve středu vracel k týmu, letěl jsem do Atén, kde jsem jednal s prezidentem klubu, jestli budu v pozici trenéra pokračovat, nebo ne.

Takže vás tento závěr ani nepřekvapuje?
Absolutně mě to nepřekvapuje. V drtivé většině případů, když se řeckému týmu nedaří, může za to trenér a nikdo jiný. Je ale třeba si uvědomit, co všechno tomu předcházelo.

A co tomu předcházelo?
Hráči byli především v domácích zápasech pod obrovským tlakem. Měli strach z fanoušků, z toho, že jim něco udělají.

Jak to? Vždyť na domácí zápasy dohlíží policie...
To ano, ale nejde jen o zápasy. Například při tréninku najednou vlétli fanoušci na trávník a naháněli moje hráče, kteří museli utéct do kabiny. To je důvod k tomu, aby se báli i při zápase. Hráči najednou měli obrovský strach. Jednalo se především o ty, kteří přišli z mužstva velkého rivala Panathinaikosu.

Jak byste zhodnotil svoje působení v OFI Kréta?
Samozřejmě vím, že čtyři body jsou málo, ale sehráli jsme dobrá i špatná utkání. Myslím si, že nám chybělo i trochu štěstí. Nejvíce nám ale chyběly body z domácího prostředí. Nesmí se stát, aby fanoušci tak výrazně ovlivňovali domácí zápasy.

Takže se vám venku hrálo lépe než doma?
Ano. Venku jsme hráli uvolněně a sehráli dobrá utkání. Ale doma to bylo špatné. Strach hráčů z fanoušků, k tomu zástupy policistů, to hráčům na pohodě nepřidá. Neberu to jako výmluvu, ale kdo to neviděl nebo nezažil, neví, o čem je řeč.

Mohla za špatné výsledky třeba i horší hráčská kvalita?
To si nemyslím. Když se podívate na tabulku, stačí vyhrát dva zápasy a jste na osmém místě. Já jsem na Krétu přišel s obrovskou chutí a nadějí, ale hned první den jsem narazil.

Můžete to nějak rozvést?
Problém byl, že když jsem přišel do OFI, byl kádr hotový. Já si nemohl vybrat žádného hráče a i celá příprava byla daná. Takže já jsem musel jet v kolejích, které byly nastavené.

Takže jste byl postaven před hotovou věc?
Přesně tak. Nemohl jsem si vybrat kádr, místo soustředění, nic. Nejhorší bylo, že tým nebyl dobře poskládaný. Na jeden post jsem měl třeba sedm hráčů a na druhý jen jednoho, takže když mi vypadne, musím improvizovat.

Nelitujete tedy toho, že jste do Řecka šel?
To ne. Já jsem za toto angažmá moc rád. Sice mě mrzí, jak to dopadlo, ale já jdu dál. Nikam neutíkám. Budu se snažit pokračovat v kariéře. Jsem rád, že se můžu v klidu podívat do zrcadla, protože vím, že jsem udělal maximum.

Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Teď tady musím ještě vyřešit nějaké záležitosti a až se vrátím domu, budu pokračovat ve své práci.

Takže budete pokračovat v trenérské kariéře. Láká vás zahraničí nebo česká liga?
Pokračovat určitě budu, ale jestli v zahraničí nebo v Čechách, na to vám nedokáži odpovědět. Člověk musí být otevřený na obě strany. Budu se tím zabývat, až se vrátím do Čech.

František Straka už během své trenérské kariéry prošel řadou klubů. V české lize to byly Teplice, Sparta, Žižkov a naposledy České Budějovice. Podívejte se, jak ho na jihu Čech přivítali.

Jan Pavlíček, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události