Sport

Žádné překvapení: Špotáková je Atletem roku 2008

Česká oštěpařka Barbora Špotáková se podle očekávání stala vítězkou ankety Atlet roku 2008

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety se v sobotu uskutečnilo v pražském hotelu Ambassador. Špotáková obhájila loňské prvenství díky tomu, že se v uplynulé sezoně stala olympijskou vítězkou a navíc vytvořila světový rekord.

VIDEO: S prvenstvím v anketě Atlet roku jsem počítala


Špotáková si po celý večer užívala atmosféru večera. Pro českou atletku byla letošní sezona ve znamení obrovských úspěchů, protože se stala jednoznačnou královnou světového oštepu. K triumfu v anketě atletických odborníků ji vynesla zlatá olympijská medaile z Pekingu a světový rekord 72,28 metru ze Světového atletického finále ve Stuttgartu.

Vítězství bylo jednoznačné

Sedmadvacetiletá Špotáková se objevila na prvním místě všech 136 anketních lístků atletických odborníků. Druhé místo obsadila diskařka Věra Cechlová, která na olympiádě v Pekingu dosáhla na páté místo, tedy druhé nejlepší umístění českého atleta. Na třetím místě ankety Atlet roku 2008 se umístila jedenadvacetiletá překážkářka Zuzana Hejnová, sedmá z olympijského finále v Pekingu.

Špotáková
se už připravuje na novou sezonu

Týden prvních tréninků na novou sezonu zmohl Barboru Špotákovou natolik, že její únava jakoby potlačovala chuť slavit druhé vítězství v anketě Atlet roku za sebou. Na Šumavě měla "česká Bára" ideální slunečné podmínky, a tak začala naplno pracovat na fyzické kondici.


"Ruda to nějak přehání," zlobila se naoko Špotáková na svého kouče Rudolfa Černého. Letos totiž zahájila trénink na sezonu tvrdší dřinou než loni, neboť tehdy na Šumavě bylo půl metru sněhu.  "Teď se dalo najezdit sto kilometrů na kole, házet venku medicinbalem a podobně," vyprávěla oštěpařka.

Rozhovor s desetibojařem Romanem Šebrlem:

Občas se prý s koučem handrkuje, když cítí, že jí dřina přerůstá přes hlavu. "Kdybych se podívala do loňského deníku, tam toho určitě tolik nebylo," řekla. "Já mu pořád říkám, že toho je hodně. Ale takhle to funguje. Představovala jsem si to snazší, loni to bylo víc pozvolnější. Ale jestli to není tím, že je člověk starší," připustila s úsměvem.

Teď shání ještě šaty do Monte Carla

Za dva týdny čeká Špotákovou vyhlašování nejlepších atletů světa v Monte Carlu. Na galavečer světové atletiky si bude muset pořídit nové oblečení. A pojede tam na tři dny s přítelem Lukášem, který bude muset do půjčovny, neboť v Monte Carlu není přípustné nic jiného než smoking. Do kasina se nechystají, přesto oba věří, že si to užijí. "Máme v plánu jít i na šneky," prozradila oštěpařka.

Trenérem roku je kouč Špotákové

Trenérem roku 2008 se stal kouč Barbory Špotákové Rudolf Černý, titul získal už potřetí v řadě. Juniorkou roku byla vyhlášena kladivářka Kateřina Šafránková. Objevem roku se stal překážkář Petr Svoboda, který letos třikrát překonal český rekord, v září skončil druhý na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu a ve své disciplíně se zařadil na druhé místo evropských atletických tabulek.

Výsledky ankety Atlet roku 2008:

1. Barbora Špotáková (hod oštěpem)
2. Věra Cechlová (hod diskem)
3. Zuzana Hejnová (400 metrů překážek)
4. Roman Šebrle (desetiboj)
5. Jaroslav Bába (skok do výšky)
6. Petr Svoboda (110 metrů překážek)
7. Tomáš Janků (skok do výšky)
8. Roman Novotný (skok do dálky)
9. Jan Kudlička (skok o tyči)
10. Iva Straková (skok do výšky)

Vizitka olympijské vítězky, světové rekordmanky a české Atletky roku 2008 Barbory Špotákové:

Jméno a příjmení: Barbora Špotáková
Datum a místo narození: 30. června 1981, Jablonec nad Nisou
Výška a váha: 182 cm, 79 kg
Disciplína: oštěp
Klub/trenér: Dukla Praha/Rudolf Černý
Osobní rekord: 72,28 m - světový rekord - 13. září 2008, Stuttgart


Největší úspěchy: zlato na OH 2008 (Peking), zlato na MS 2007 (Ósaka), stříbro na ME 2006 (Göteborg), trojnásobná vítězka Světového atletického finále (2006-08), pětinásobná mistryně ČR (2003, 2005-08), světová rekordmanka
Ocenění: dvojnásobná vítězka ankety Atlet roku ČR (2007-08), druhá v ženské části ankety Atlet Evropy (2008)

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události