Hokej

Češi po nájezdech podlehli Rusům a skončili druzí

Čeští hokejisté se s turnajem Karjala rozloučili sympatickým výkonem, ale podlehli Rusům 0:1 po samostatných nájezdech. Celkově skončili druzí díky výhře Švédska nad Finskem.

V základní hrací době ani v prodloužení se diváci gólu nedočkali, a na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V těch ukázali šikovnější ruce Rusové. O vítězi bylo jasno už po dvou odjetých sériích. Zatímco oba ruští hráči s přehledem překonali gólmana Kopřivu, Klepiš ani Marek na ruského brankáře nevyzráli. Třetí série už se tak ani jet nemusela.

Utkání jsme sledovali v ON-LINE reportáži, kterou si můžete přečíst ZDE.

Češi do utkání vstoupili nebojácně

Čeští hokejisté jako by hned v úvodu chtěli naznačit, že se favorizovaného soupeře nebojí, a třetí řada s karlovarskými věžemi Skuhravým a Kumstátem zamotala ruské obraně hlavu už ve druhé minutě. I nadále byli Češi častěji u puku, několik jejich střel z nebezpečných pozic v mezikruží však bylo zblokováno.Když se neujaly ani dvě přesilové hry, dostali poprvé v sedmnácté minutě výhodu hráče v poli Rusové. Vyloučení Čermáka předcházela první větší strkanice před brankářem Kopřivou, ve které si měli hodně co říci Radulov s Markem. Ani Rusové však svou přesilovku nevyužili, a tak byl po prvním dějství stav nerozhodný 0:0.

Po tyči Čajánka přebrali inaciativu Rusové

Češi vstoupili aktivně i do druhé třetiny a byli velmi blízko vedoucímu gólu. V další přesilové hře našel Marek křížnou přihrávkou z pravé strany Čajánka, ten však z ostrého úhlu trefil pouze tyč odkryté branky. Rusové jako by se však najednou probrali z herní letargie a na deset minut se ujali taktovky zápasu.


Pomohla jim k tomu především série čtyř vyloučení českého týmu, hráči Ruska ale žádnou ze svých šancí nevyužili. Proti byl především klidný Kopřiva. Když se Češi ubránili dlouhé pasáži vyloučení, dostali se najednou na koně oni. Ujíždějícího Hořavu fauloval But a další vyloučení Kuljaše dalo svěřencům Vladimíra Růžičky 79 vteřin dlouhou výhodu pěti proti třem.

Ani přesilovka pět na tři gól nepřinesla

V ní dvakrát nebezpečně pálil Rachůnek, neujala se však ani důrazná hra Vašíčka na brankovišti. Do poslední šance ve druhé třetině se pak dostal Marek, kterého našel zadovkou zpoza branky Čajánek. Barulin však svůj pravý beton u tyčky nechal správně.


Do třetí třetiny vstoupily oba týmy opatrně s cílem hlavně neudělat chybu. Té se jako první dopustili čeští hráči, Rusové však vyloučení Vašíčka nepotrestali. Blízko k vedoucímu gólu byl přitom Proškin, souboj na brankovišti však vyhrál Kopřiva. Stejně úspěšný byl český gólman na konci 52. minuty, kdy zneškodnil velkou šanci Buta.

Remíza Rusům stačila k turnajovému vítězství

Zápas tak dospěl až do prodloužení, což Rusům stačilo k zajištění si prvenství na turnaji. Šanci na ukončení zápasu dostali v čase 63:27 Češi, ale vyloučení Proškina v přesilové hře čtyř proti třem nepotrestali. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž prokázali pevnější nervy Rusové. Kopřivu překonali Zaripov a But, z českých střelců neuspěl nikdo.


Rusové si tak pojistili vítězství na turnaji, o českém umístění rozhodne druhý nedělní zápas mezi Finskem a Švédskem. Pokud v něm Finové zvítězí v základní hrací době, skončí druzí a český obsadí třetí místo.

Výsledek:

Česká republika - Rusko 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozhodující nájezd Zaripov. Rozhodčí: Rantala, Rönn - Fonselius, Nieminen (všichni Fin.). Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 4212.

Sestavy:
Česká republika: Kopřiva - Rachůnek, Kutlák, Krstev, Barinka, Němec, Blaťák, Ševc - Čermák, Marek, Čajánek - Klepiš, Vašíček, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Nedorost - Květoň, Vampola, Hořava - Irgl. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Rusko: Barulin - Proškin, Nikulin, Kornějev, Atjušov, Višněvskij, Kuljaš, Žitnik, Šadilov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Michnov, Ščastlivij, But - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Paršin, Těreščenko, Perežogin. Trenéři: Vjačeslav Bykov a Igor Zacharin.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události