Motorsport

McLaren popřel, že bude rozhodovat o dění v "partnerské" stáji

Vedení stáje F1 McLaren prohlásilo, že navzdory nově navázané spolupráci s týmem Force India nemíní stáji zasahovat do výběru pilotů.

Vedení týmu formule 1 Force India se dohodlo se stájí McLaren-Mercedes na spolupráci, takže od příští sezony by měli piloti Force India mít ve svých monopostech stejné motory a převodovky jako Lewis Hamilton a Heikki Kovalainen ve svých stříbrných vozech. S podpisem smlouvy se ale objevila řada spekulací, které nyní označují Force India za B-tým McLarenu. V tom případě by McLaren rozhodoval i o složení dvojice pilotů.

Ředitel McLarenu spekulace vyvrací

"Výběr pilotů je v této spolupráci mimo naši kompetenci," řekl Martin Whitmarsh, výkonný ředitel McLarenu. "Vidžay Mallya (šéf týmu Force India) je úspěšný podnikatel v mnoha směrech a dokázal, že umí vést tým formule 1. My máme jiné povinnosti vyplývající ze smlouvy, zejména dodávat profesionální materiál." vysvětlil Whitmarsh. "Respektujeme Force India jako tým F1, který je naším partnerem a kterému se budeme snažit poskytnout naše technologické výhody a také doporučení. Ale zda je využíjí, to už je jejich rozhodnutí. V žádném případě jsme nepřevzali Force India, takže to nebude žádný naš B-tým," zdůraznil výkonný ředitel.

Každá rada je dobrá…

Indický majitel týmu Force India Vidžaj Mallya nicméně přiznal, že by radu McLarenu ohledně výběru jezdců nejspíš poslechl. "Martin Whitmarsh ví velmi dobře, že to, co mi doporučí, bude jen pro dobro našeho týmu, a já jeho radu nebudu ignorovat. Ale na prvním místě je postavit dobré auto. Pokud ho nemáme, k čemu je nám pak dobrý pilot,“ vysvětlil řečnickým tónem hlasu. "Soustředíme se především na konstrukci vozu, otázka pilotů přijde na řadu později," dodal Mallya.

Smlouva na pět let

Smlova mezi oběma týmy je uzavřena na pět let a týká se dodávky motorů Mercedes, převodovek a dalších technologických systémů. Po ohlášení spolupráce mezi stájemi údajně McLaren jako pilota doporučil Skota Paula di Restu, který jezdí s vozem Mercedes-Benz německou sérii DTM a svého testovacího pilota, Španěla Pedra de la Rosu.

Di Resta che do F1 stůj co stůj

Dvaadvacetiletý Skot Paul di Resta, kterého údajně doporučili lidé z McLarenu jako pilota pro stáj Force India, by se rád do kolotoče F1 podíval a závodil s těmi nejlepšími, které dokázal porážet.


"Chci se utkat s Lewisem Hamiltonem. Jsme kamarádi, v různých seriálech jsme už proti sobě závodili a svedli hodně pěkných soubojů. Bylo by skvělé, kdybychom mohli změřit síly i v F1," řekl Di Resta.


"Lewis se dokázal prosadit v F1, stejně jako Sebastian Vettel. Přitom v roce 2006 jsem je s přehledem porazil v sérii F3. Když to zvládli oni, zvládl bych to ve formuli 1 i já, " míní Skot, který dostal pozvánku na testování vozu McLarenu v Silverstone, kde se chce předvést v dobrém světle. "Mám šanci ukázat své schopnosti," těší se Di Resta.

Podívejte se na sestřih nejzajímavějších okamžiků posledního závodu letošní sezony z brazilského okruhu Interlagos, kde si Lewis Hamilton zajistil jako nejmladší pilot v historii titul mistra světa.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události