Fotbal

Anglické fotbalisty čekají přísnější antidopingové kontroly

Nový systém komisařům umožní odebrat vzorek kdykoliv a kdekoliv.

Od příští sezóny budou angličtí fotbalisté z Premiere League vystaveni zvláštním dopingovým kontrolám. Zatímco v současné době se testům podrobují dva hráči z týmu po každém zápase, do budoucna se počítá se seznamem 30 hráčů podléhajících testování několikrát do roka, a to jakýkoliv den. Seznam kontrolovaných hráčů bude sestavovat Fotbalová asociace a britské Ministerstvo sportu.


Podle požadavků světové antidopingové agentury WADA by měl každý olympijský sport podléhat přísnějším antidopingovým kontrolám, fotbal nevyjímaje.


"Ve spolupráci s fotbalovým svazem chceme, aby se profesionální fotbal shodoval v boji proti dopingu s ostatními sporty. Cokoli můžeme pro tento boj udělat, je pozitivní," řekl předseda britského sportovního svazu John Steele pro BBC Radio 5 Live.

Dvouletý trest za tři porušení

Fotbalisté nebudou o kontrolách předem informováni a sami budou muset sdělovat komisařům každodenní program. Dvouletý trest zákazu činnosti mohou očekávat ti hráči, kteří se třikrát vyhnou dopingovému testu.


Nový systém komisařům umožní odebrat vzorek kdykoliv, tedy i v období dovolené. „Hráči si nyní mohou dělat, co chtějí. Podle nového návrhu sice mohou být kdekoliv na světě, ale našim testům se podrobí,“ prohlásil Andy Parkinson, ředitel společnosti pro očištění sportu UK Sport.

Narušuje se soukromí hráčů?

S tím však příliš nesouhlasí anglická Profesionální asociace fotbalistů (PFA). Podle šéfa PFA Gordona Taylora je to ale krok za intimní hranici fotbalistů. "Narušovat jejich soukromí je krok příliš daleko," tvrdí Taylor.


"Myslím, že fotbal nemá co skrývat. Když se podíváte na záznamy dopinkových případů u fotbalistů, zjistíte, že moc pozitivních testů nenajdete," argumentoval Taylor.

fik, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události