Fotbal

Fotbalové kluby vyhlásily výtržníkům válku

Fotbalové kluby vyhlásily výtržníkům válku
Zdroj: TN.cz

Zdá se, že jednání mezi Ministerstvem vnitra a představiteli fotbalové ligy a klubů o bezpečnosti na stadionech nebylo pouze prázdným tlacháním. Výtržníkům asi skutečně odzvonilo.

Dalším z fotbalových klubů, který hodlá uplatnit tzv. princip pána domu, je Slavia Praha. Představitelům pražského klubu se totiž nelíbilo, jakým způsobem si počínalo několik brněnských výtečníků na zápasu 12. kola fotbalové ligy, ve kterém „sešívání“ hostili tým z jihu Moravy.

Fanoušci si hráli s ohněm a teď za to pykají

Několik brněnských fanoušků se tehdy rozhodlo, že si uspořádají ve zbrusu novém Edenu vlastní pyrotechnickou show. Na základě zmíněného práva se už do Edenu nepodívají. „Máme právo pána domu a na základě spolupráce s policií zmíněné fanoušky identifikujeme a odepřeme jim vstup na stadion,“ řekl mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Slavia využívá kamerového systému ve svém novém stánku. Již v utkání s Olomoucí identifikovala a předala policii výtečníka, který ze sektoru pro hostující fanoušky vhodil na trávník kelímek s pivem. Hrozí mu pokuta 3000 korun a úhrada nákladů správního řízení. Slavia viníkovi každopádně bez ohledu na závěry státních orgánů zakáže vstup na stadion.


Doposavad nemají kluby v tomto konání náležitou oporu v trestnímu zákoníků, což se však změní k 1.1. 2010. "Právě od tohoto data totiž vstoupí v platnost zákon o Zákazu vstupu na sportovní, kulturní a společenské akce, což v praxi znamená, že pokud soud shledá fanouška vinným, tak mu může odepřít vstup na stadion až na dva roky," poukazuje pro tn.cz předseda fotbalové disciplinární komise JUDr. Alexander Károlyi, který se na vypracování novely zákona podílel.

Jihlavský rabiát napadl muže zajišťujícího občerstvení a na fotbal už se nepodívá


A není to jenom Slavia, Sparta nebo Ostrava, kdo ostře vystupuje proti rabiátům v řadách fanoušků. Ani druholigové týmy nezůstávají pozadu. První vlaštovkou je v tomto ohledu Jihlava, které „zatrhne“ vstup na stadion násilníkovi, který zcela bezdůvodně napadl „párkaře“.

"Vedení klubu FC Vysočina se rozhodlo vystavit zákaz vstupu na náš fotbalový stadion jednomu z fanoušků. Důvodem bylo jeho jeho nepřístojné a agresivní chování, které vyústilo i ve fyzické napadení jedné z osob, které se podílely na chodu zápasu,"  řekl mluvčí klubu Miroslav Fuks.

Princip pána domu. O co tady běží?

Vstup na stadion je vstupem do neveřejného prostoru, na který se podle základních principů vlastnického práva vztahuje tradiční koncept pána domu, jenž rozhoduje o tom, kdo a za jakých podmínek bude vpuštěn do prostoru, nad kterým vykonává své právo. Zakoupením vstupenky na utkání návštěvník vstupuje do smluvního vztahu, ve kterém návštěvní řád může figurovat jako součást závazných obchodních podmínek.


Proto musí účastník smluvního vztahu – divák – strpět aplikaci různých opatření stanovených pořadatelem, pokud chce službu užívat. Pokud se proti návštěvnímu řádu neposlušný fanoušek nějakým způsobem proviní, tak pořadatelská služeb má možnost výtržníka vyvést ze stadionu a zamezit mu tam další vstup.


Pořadatel může totiž fanouška identifikovat na základě předchozího zjištění a evidování osobních údajů. K tomu, aby majitel/provozovatel stadionu mohl uvedené nebo podobné úkony provádět, musí vyhovět všem požadavkům, které tento zákon na zpracování osobních údajů vznáší.

jvl, ve spolupráci s Dušanem Vrbeckým a Ondřejem Humlem, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události