Fotbal

Tragédie na hřišti: "Chtěl jsem mu nahrát a on umřel." SVĚDECTVÍ

Nedělní zápas ostravského městského přeboru byl posledním pro Petra Šulu. Po čtvrthodince hry zkolaboval a zemřel.

Fotbalisty Petřkovic "B" čekal poslední zápas podzimu. Mužstvo si v soutěži vedlo výborně a všichni už se těšili na tradiční dokopnou. Jenže místo dokopné čeká nyní spoluhráče Jana Šuly pohřeb.


Bylo odehráno patnáct minut zápasu mezi Petřkovicemi a Hrušovem, když se z ničeho nic složil jeden z domácích obránců na zem. Příčinou bylo srdeční selhání. Přivolaná záchranná služba už pětatřicetiletému fotbalistovi nedokázala pomoct.

Mužstvo je zcela zdrceno...

Tak touto větou začal tajemník klubu FC Odra Petřkovice Karel Stříbný na otázku, jak celá situace ovlivnila tým. A ihned dodal. "Je to obrovská tragédie. Ve chvíli, kdy se to stalo, nikdo nečekal, že to takhle skončí." Podle dostupných informací hráč už v minulosti míval srdeční potíže, a proto ukončil kariéru v "A“ týmu. Ale před tímto zápasem byl naprosto v pořádku. "Neměl žádné problémy a v žádném případě si na nic nestěžoval. Měl podepsané prohlášení, že je zdráv a schopen normálně hrát," řekl Stříbný.

Místo dokopné půjdou na pohřeb

Vše na vlastní oči viděl kapitán domácích Jiří Brančík. Postupoval s míčem na noze a chtěl přihrávat Šulovi. Jenže když se na něj podíval, viděl, jak bezvládně padá obličejem na zelený pažit. "Podíval jsem se směrem k němu, že mu přihraju. Najednou vidím, jak padá obličejem k zemi. Bylo jasné, že je zle," popsal kritickou situaci Brančík."Okamžitě jsem zakopl míč někam dopředu a letěl k Petrovi. Otočil jsem ho na sebe, měl zavřené oči i ústa,“ dodal jedním dechem. Hra se zastavila až když Brančík volal o pomoc. "Myslel jsem, že má zapadlý jazyk, jenže měl zavřenou pusu. Museli jsme mu ji otevřít s pomocí tyčky od praporku,“ pokračoval kapitán.


O zapadlý jazyk ale nešlo, proto se přikročilo k masáži srdce. "Okamžitě jsme začali s resuscitací. Ta trvala tak patnáct minut. Pak přijela záchranka a odvezla ho. Víc jsme dělat nemohli,“ popsal muž, který byl Šulovu kolapsu nejblíže. Pětatřicetiletý otec tří dětí ale nakonec zemřel. Šula byl velký srdcař a bojovník. Nikdy nic nevzdával a rval se jako lev. "Petr fotbalem žil," zakončil Brančík, který se spolu se všemi spoluhráči chystá na páteční pohřeb.

Na Bazalech budou držet minutu ticha

K úmrtí se postavil také městský fotbalový gigant Baník Ostrava. „Budeme před utkáním s Českými Budějovicemi držet minutu ticha a v létě plánujeme odehrát v Petřkovicích nějaké utkání,“ podotkl tiskový mluvčí Baníku Ostrava Igor Bruzl.

Fischer s Medunou měli více štěstí. PŘEŽILI!

Už to budou tři roky, co na ledovém kluzišti zkolaboval robustní obránce Detroitu Jiří Fischer. Stalo se tak v zápase s Nashvillem a zástava srdce mu otočila život úplně naruby. Na hokej se nyní dívá jen ze střídačky. Díky Detroitu se však kolem svého milovaného sportu stále pohybuje. Stará se o mladé naděje, předává jim své zkušenosti a občas si s nimi zabruslí.

Podívejte se, jakou paniku mezi hráči Fischerův kolaps vyvolal.


Obětí srdečního selhání se stal i fotbalový obránce Michal Meduna. Před dvěma lety se zhroutil při zápase turecké ligy. Doktoři mu samozřejmě zakázali fotbal hrát. Původně si myslel, že to je ta nejhorší zpráva, jakou mu doktoři mohli sdělit. S odstupem času ale pochopil, že to je jen malichernost. Na fotbal nezanevřel a věnuje se trenérské práci.

Kolaps Michala Meduny vypadal hrůzostrašně. Naštěstí ale skončil dobře.


Kolapsů je čím dál více

Situace, ve kterých najednou některý ze sportovců zkolabuje, se ale stávají čím dál časteji. V živé paměti všichni ještě mají smrt spoluhráče Jaromíra Jágra Alexeje Čerepanova. Ta v KHL odstartovala rozsáhlé lékařské prohlídky. Ty odhalily u pěti hráčů srdeční vady. "Číslo nemusí být konečné, protože kontrole se má podrobit ještě 18 hráčů," citovala mluvčího KHL Safina agentura AP. Podle něj ani u jednoho hokejisty není podezření, že by za potíže mohlo užívání zakázaných látek.Na konci října bylo na nohou celé Španělsko, když se na hřišti složil mladý záložník Realu Madrid Rubén De La Red. Ten se zhroutil zhruba po necelé čtvrthodince zápasu čtvrtého kola Španělského poháru na půdě Realu Union ve chvíli, kdy krokem opouštěl pokutové území. Příběh De La Reda má ale šťastný konec. Po několikadenním pozorování v nemocnici se vrátil ke svému týmu.Stejné štěstí bohužel neměl Antonio Puerta ze Sevilly. Zhruba před čtrnácti měsíci tento mladý záložník ve španělské lize zkolaboval po zástavě srdce a později v nemocnici zemřel.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události