Hokej

Slavomír Lener: Chci se vrátit domů

Slavomír Lener: Chci se vrátit domů
Zdroj: TN.cz

Uznávaný kouč švédského Linköpingu Slavomír Lener se pro tn.cz rozpovídal o tom, proč jeho mužstvo nezvládlo konfrontaci s českým mistrem.

Bývalý trenér české reprezentace Slavomír Lener se fanouškům trochu ztratil z očí. Práci v rodné zemi vyměnil za angažmá v chladném Švédsku, kde sbírá úspěchy s tamním Linköpingem. V minulé sezoně ho dovedl ke druhé příčce v Elitserien, nyní je po 20 odehraných kolech dokonce první. Jenže v Lize mistrů švédský vicemistr vyhořel. Ze tří zápasů nezískal ani bod…


“Zaplatili jsme daň za to, že je švédský hokej dost izolovaný. Proto ostatně tlačím na to, abychom v létě zamířili na kemp do Česka,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro tn.cz Slavomír Lener.

Máte za sebou dva zápasy se Slavií Praha a ani jeden pro vás nedopadl dobře. Proč tomu tak bylo?
Tak především bych chtěl říct, že oba zápasy měly vysokou kvalitu. Byly o stupínek výš v rychlosti, důrazu i nasazení. Největší rozdíl mezi oběma týmy byl asi v přechodu do útoku - ten Slavia řešila mnohem jednodušeji, je to kompaktní a zkušené mužstvo. Navíc dokázala proměnit své brankové příležitosti.

Kdo viděl středeční zápas, myslí si, že nejslabším článkem vašeho mužstva je brankář Jonas Fransson. Myslí si to správně?

Máme trochu problém s tím, že hrajeme čtyři zápasy týdně a gólmany musíme prostřídávat. V tomhle měla Slavia výhodu, ale v žádném případě se na to nechci vymlouvat. Když nebudu chtít být negativní směrem k našim gólmanům, tak řeknu, že Adam Svoboda předvádí v Champions league opravdu skvělé výkony. Pro Slavii je jeden z nejcennějších článků.

Byly pro vás ty zápasy o to prestižnější, že na lavičce soupeře stál váš dobrý kamarád Vladimír Růžička?
Určitě to pro mě mělo speciální náboj, uspět proti Vláďovi je vždycky něco extra. Ale je to sport a vyhrát může jen jeden, Slavia byla v obou zápasech o gól lepší a zaslouženě vyhrála, takže já můžu Vláďovi jen pogratulovat. Pro nás to byla užitečná lekce, dalo nám to zrcadlo našich současných výkonů. To mužstvo se tvoří za pochodu a každá zkušenost má pro něj cenu zlata. Podle mě jsme totiž zaplatili daň za to, že je hokej ve Švédsku dost izolovaný. Občas hrajeme s finskými týmy, ale měřítko se střední Evropou tu prostě chybí… Proto ostatně tlačím na to, abychom v létě zamířili na kemp do Česka. Chtěl bych hrát přátelská utkání s českými nebo ruskými kluby.


Zdroj: HC Slavia Praha

V Lize mistrů jste sice “vybouchli“, švédskou Elitserien však vedete s pohodlným náskokem šesti bodů. V tomto směru tedy musíte být maximálně spokojený…
My jsme před touhle sezonou byli vcelku opatrní. V létě jsme obměnili půlku hráčského kádru a odešlo nám hned osm špičkových hokejistů, kteří hrají i za reprezentaci. Proto jsme čekali, že se budeme pohybovat spíš ve středu tabulky. Ale nestalo se. Mužstvo se až překvapivě rychle dalo dohromady a já jen doufám, že nám forma vydrží. Samozřejmě to trochu kalí to, že jsme ještě nebodovali v evropské lize, ale neděláme z toho tragédii. Bereme to jako odrazový můstek k tomu, abychom příště byli lepší.

Linköping táhne především české duo Jaroslav Hlinka – Jan Hlaváč. Čekal jste, že se prakticky ihned stanou vůdčími osobnostmi mužstva?

Myslel jsem si, že budou mít zpočátku výkyvy. Přece jen přišli teprve v létě a je to pro ně nová soutěž. Ta aklimatizace není úplně jednoduchá, oproti švédským hráčům jsou v tomhle nevýhodě. Pevně tak věřím v to, že kluci budou po Vánocích ještě o kus lepší. Trpělivost je na místě, protože nyní odehrají jeden zápas výborně, a v tom druhém už tak vidět nejsou. Ale to je v pořádku, potřebují se ve Švédsku trochu “vyhrát“. Navíc máme mužstvo poskládané tak, aby nestálo jen na této dvojici.

Jak dlouho vlastně plánujete, že ve Švédsku zůstanete?

Mám podepsanou smlouvu na dva roky. Člověk nikdy neví, co se stane, ale vnitřně počítám s tím, že ji dodržím. Pro trenérskou práci jsou tu fantastické podmínky, člověk se může soustředit opravdu jen na koučink. Ovšem já jsem Čech a hrozně rád bych se vrátil domů a pracoval pro český hokej…

Takže i kdyby vám vedení Linköpingu nabídlo prodloužení smlouvy, odmítl byste?
Pokud by přišla zajímavá nabídka z Česka, určitě bych o ní velmi vážně uvažoval. A nemuselo by jít jen o nabídku k trénování, ale i do managementu klubu. Šel bych do toho rád.


hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události