Tenis

Djokovič vyzve ve finále Turnaje mistrů Davyděnka

Djokovič v Šanghaji porazil francouzského tenistu Simona ve třech setech. Davyděnko zametl s Murraym.

Překvapivé obsazení bude mít nedělní finále prestižního Turnaje mistrů v čínské Šanghaji. Srb Novak Djokovič v něm totiž změří síly s ruským překvapením soutěže Nikolajem Davyděnkem.

Djokovič se protrápil k výhře nad Simmonem

Na začátku utkání sice nic nenasvědčovalo tomu, že by Djokovič měl v Šanghaji potvrdit roli favorita a hladce vyprovodit osmého nasazeného Gillese Simona z kurtu, ale v posledním setu Srb zabral a dokázal s vypětím všech sil postoupit. První set sice prohrál 4:6, když Djokovičovi evidentně chyběla plynulost pohybu a velmi těžko se dostával do utkání, ale ve druhém setu začal hrát svou hru.

Druhý set nabídl odlišný obrázek

Do druhého setu ale Djokovič vstoupil podstatně lépe a s ubíhajícím časem zpřesňoval a zkvalitňoval své údery. Naopak Simon se trápil a za stavu 2:1 si nechal oštřit krční páteř. 
Po ošetření ale převzal do svých rukou otěže setu srbský tenista, který prolomil Francouzovo podání. Djokovič i díky několika přesným úderům přímo na čáru, kterými deptal svého soupeře, dovedl set k přesvědčivému vítězství.

Litý boj o finále se sťastnějším koncem pro Djokoviče

Třetí set musel zvedat diváky ze sedadel po celém světě, protože i tradičně konzervativnější čínské publikum se díky oběma borcům dostalo do varu.
Djokovič na začátku setu vzal svému sokovi podání a dostal se do vedení 2:1. Poté ale zabojoval Francouz a vyrovnal stav na 2:2. Za stavu 3:2 pro srbského bojovníka i jej sklátily zdravotní trable. Emulze a šikovné ruce lékaře Djokovičovi pomohly a tak mohl pokračovat, i když lýtkový sval musel chvíli šetřit.Poté Simmon předvedl dvě zbytečné chyby a srbský tenista se zázračně ujal vedení 4:2 na gamy. Simon vypadal v této fázi unaveně a srbský suverén mířil za vítězstvím. Poté ale díky čisté hře Simon snížil na 4:5 a prolomil Djokovičovi podání a rázem byl stav 5:5!


Djokovič ale Simonovi tuto "drzost" oplatil a ujal se vední 6:5 na gamy a navíc měl výhodu podání. Takovou šanci již nepustil, a i když Simon bojoval jako lev, Djokovič proměnil hned první mečbol a rozhodl o svém postupu do finále. "Věděl jsem, že jsem favoritem, což se na mně asi v úvodu podepsalo. Nebyl jsem dost trpělivý a dělal jsem hodně chyb," řekl Djokovič k prvnímu setu. "Je to super, že jsem ve finále. Loni jsem si to tady tolik neužil, vždyť jsem nevyhrál ani set. Ale poučil jsem se z toho a využil jsem své zkušenosti pro letošek," dodal Srb.

Davyděnko zaskočil britskou senzaci

Překvapivě hladký průběh pro ruského tenistu Nikolaje Davyděnka mělo sobotní semifinále Turnaje mistrů proti Britovi Andymu Murraymu. Rus vyhrál ve dvou setech 7:5, 6:2.Po nervózním úvodu zápasu, ve kterém si oba tenisté sebrali navzájem své servisy, pokračovali jak Davyděnko tak Murray v soustředěném výkonu. Zlom nastal až v samém závěru první sady, kdy Davyděnko za stavu 5:5 sebral Britovi podání a set následně doservíroval do vítězného konce."Samozřejmě že jsem byl unavený. Hrál jsem včera dlouhý zápas a on dnes byl prostě lepší," uvedl Murray, jenž mohl teoreticky utkání s Federerem vypustit.

Davyděnko potvrdil dominanci ve druhém setu

Druhý set pak přinesl jednoznačný triumf Davyděnka, kterému unavený Murray nedokázal vzdorovat především po psychické stránce. Čtvrtý hráč světa přišel rychle znovu o své podání, a když se Davyděnko radoval za stavu 4:2 ze zisku servisu svého soupeře v utkání už počtvrté, bylo rozhodnuto.

Ruský tenista následně v osmé hře druhého setu nezaváhal a zápas dovedl do vítězného konce. Ve finále se tak střetne se Srbem Novakem Djokovičem, který v sobotu přehrál Francouze Gillese Simona. 
"Měl jsem štěstí, že Murray Federera vyřadil," uvedl ruský tenista, jenž má s bývalou světovou jedničkou zápasovou bilanci 0:12. "Chtěl ukázat, že je nejlepší a porazit Federera, takže asi byl fakt dneska unavený. Já jsem ale hrál hodně dobře," glosoval Davyděnko.

Semifinále - dvouhra:
Djokovič (2-Srb.) - Simon (8-Fr.) 4:6, 6:3, 7:5, Davyděnko (4-Rus.) - A. Murray (3-Rus.) 7:5, 6:2.

Čtyřhra - semifinále:

Nestor, Zimonjič (Kan./Srb.) - Cuevas, Horna (Urug./Peru) 6:1, 6:3, B. Bryan, M. Bryan (USA) - Fyrstenberg, Matkowski (Pol.) 6:4, 6:4.

hrc, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Tenis

Důležité Události