Motorsport

Ecclestone: Titul F1 by měl získat vítěz nejvíce závodů

Podle tohoto pravidla by se letos stal mistrem světa Felipe Massa.

Šéf formule 1 Bernie Ecclestone přišel s návrhem, aby o mistru světa nerozhodoval součet bodů, ale počet vítězství v jednotlivých závodech. Pokud by takové pravidlo platilo letos, mistrem světa by se místo Brita Lewise Hamiltona stal Felipe Massa. Brazilský pilot stáje Ferrari totiž vyhrál o jeden závod více než jeho rival ze stáje McLaren.

Piloti budou prahnout po vítězství

Osmasedmdesátiletý Ecclestone by chtěl v každém závodě udělovat za pozice na stupních vítězů zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Slibuje si od toho zvýšení atraktivity závodů, protože ve spojení s případnou úpravou celkového hodnocení by piloti museli více bojovat o vítězství.


"FIA a všechny týmy s tím souhlasí a bude to zavedeno. Všichni chápou, co znamenají zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Téměř v každém sportu to takhle funguje. Důsledkem bude, že až přijedou do Melbourne na první závod, budou jezdci chtít odjet se zlatou medailí. Nechtějí odjíždět s deseti, osmi nebo šesti body," řekl pro deník Times Bernie Ecclestone.


Ecclestone si od medailí slibuje větší vůli jezdců jít za vítězstvím v každém závodě a tedy i více soubojů na trati: "Že je to zapotřebí, se ukázalo v brazilské Grand Prix na konci této sezony, když Hamiltonovi stačilo dokončit mezi prvními pěti, aby získal titul. Vyhrát nemusel," dodal šéf formule 1.


Návrh projednají FIA a FOTA

Podle platných pravidel se v uplynulé sezoně rozdávaly body za prvních osm míst, mezi stupni vítězů byl rozdíl dvou bodů, od třetího místa dále pak bodu jednoho.


Plánem, podle kterého by současné bodování zůstalo zachováno jen v Poháru konstruktérů, by se měly na nejbližších zasedáních zabývat Mezinárodní automobilová federace FIA a sdružení týmů formule 1 FOTA.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události