Fotbal

Jakub Dovalil: Druhého Necida český fotbal nemá

Jakub Dovalil: Druhého Necida český fotbal nemá
Zdroj: TN.cz

Kouč lvíčat si myslí, že ze stříbrné dvacítky v Kanadě si stálou výkonnost udržel jen Martin Fenin.

Trenér reprezentace do 21 let Jakub Dovalil vzdal hold slávistickému střelci Tomáši Necidovi. "V jeho ročníku mu na postu útočníka nikdo nekonkuruje," říká fotbalový odborník, který s reprezentační devatenáctkou vybojoval stříbrné medaile, v exkluzivním rozhovoru pro tn.cz.

Ve včerejším kvalifikačním duelu se ve skvělém světle předvedl Tomáš Necid. Co byste na řekl na jeho adresu?
Ten zápas jsem bohužel neviděl, tou dobou jsme letěli domů z mezistátního zápasu v Anglii. Ale samozřejmě jsem rád, že se Tomáš dostal na hřiště a vstřelil svou první reprezentační branku. V tom je smysl výchovy mládeže – aby se ti hráči dostali na špičkovou úroveň a byli schopní hrát za národní mužstvo.

Myslíte si, že je v České republice nějaký mladý hráč, který dosahuje Necidových kvalit?

Tím, že je v tabulce střelců druhý za Huňou, dokazuje svou výjimečnost. V jeho ročníku mu na postu útočníka nikdo nekonkuruje.

Jste trenérem reprezentační jednadvacítky. Máte v kádru hráče, kterému byste přisuzoval stejnou budoucnost jako Necidovi?

Takového hráče zatím nemáme. Tomášovi jsem vždycky naprosto věřil, jako hráč mě nikdy nezklamal. Dokáže dát gól i v krizových momentech, jeho přínos je nesporný.

Na hřiště se dostal i Roman Bednář. Myslíte si, že je to hráč, který by mohl v budoucnu patřit do základu reprezentace?

Těžko říct, já se snažím sledovat hlavně své hráče. Bednáře jsem hrát neviděl, ale je to hráč, který hraje Premier League a má své kvality. Jestli se však dokáže prosadit do A týmu, to nedokážu posoudit.

V minulém roce získala dvacítka stříbrné medaile na MS v Kanadě. Do “áčka“ se ale dokázal prosadit pouze Martin Fenin. Není to málo?

Musíme si uvědomit, že hráči seniorské reprezentace jsou vybíráni na základě zkušeností a aktuální výkonnosti. A tu si ze stříbrné dvacítky udržel jen Martin Fenin, jenž je nominován "automaticky". Ti ostatní, kteří v Kanadě hráli také velmi dobře, si svůj standard bohužel neudrželi…

A co třeba Marek Střeštík nebo Jan Šimůnek? Nemají potřebnou výkonnost pro reprezentaci?
Tak Honza Šimůnek vypadl ze sestavy Wolfsburgu. A když nehrajete v klubu, nemůžete přece nastupovat v reprezentaci… Pokud by začal zase hrát, bylo by to jiné. A totéž se týká i Marka Střeštíka. Oba mají velký potenciál, ale opravdu záleží jen na nich a jejich výkonnosti. Na ničem jiném.

V defenzivě jedenadvacítky spoléháte na Marka Suchého. Není už čas, aby také začal zkoušet své štěstí v seniorské reprezentaci?

Marek byl k utkání v San Marinu povolán jako náhradník, trenér Rada ho bedlivě sleduje. Má tu výhodu, že už několik let hraje pravidelně ligu a odvádí konzistentní výkony. Nepohybuje se na nějaké sinusoidě, že by se mu jednou dařilo a pak zase ne… Ale reprezentační obrana je konsolidovaná, Marek si musí počkat na svou šanci. A pokud ji dostane – bude to další hráč, kterého se podařilo vychovat pro velký fotbal.

hum, jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události